Sleeping maska je lepší noční krém. A sleeping masky jsou také extra krok pro lepší hydrataci. Sleeping masky jsou speciální pleťové masky, které uvolňují aktivní látky do pleti postupně celou noc. Sleeping masky rozhodně nejsou obyčejné noční krémy. A sleeping maska je zbytečnost, bez kterého se obejdete. Sleeping maska zlepšuje hydrataci a pomáhá regeneraci. Sleeping masku prostě doma potřebujete.
O těchto spacích (sleeping) maskách se prostě na netu dočtete spoustu rozdílných a protichůdných informací, že až jeden přemýšlí, jak s tím vůbec naložit. A tak s tím naložím tak, že přidám svůj kousek do mlýna. Jsou sleeping masky důležité v péči o pleť? Nebo tyto masky jen suplují roli obyčejného hydratačního krému?
Já jsem na sleeping masku poprvé narazila třeba před deseti lety v korejské kosmetice. Bylo to něco, co se mělo dávat na kompletní péči o pleť a mělo dodávat regeneraci a rychlejší hojení pleti. Moje pleť byla tenkrát aknózní, mastná a problematická. A výraznější hojení se mi v té době opravdu hodilo. Bohužel se ale ukázalo, že spousta těchto sleeping packů mi ucpává póry, tak jsem v tom pak už moc neexperimentovala. Vyzkoušela jsem pár spíše levnějších značek, ale nějak mi to nepřišlo jako nutnost. Jak ale vidím spací masky teď o pár let starší, mnoho vrásek bohatší a nějakou tu hydrataci chudší? A také s o dost dražšími zkušenostmi?
Jaké sleeping masky jsem kdy vyzkoušela?
Než se úplně dostanu k tomu, co vlastně je sleeping maska a co všechno umí, tak si pojďme shrnout, na jaké sleeping masky si pamatuji, že jsem je měla, a jaké byly. Jaké sleeping masky jsem vyzkoušela:
- Lehkou gelovou masku z asijské kosmetiky (O’Slee), která se aplikuje na sérum a noční krém. Maska měla gelovou silikonovou konzistenci, na pleti lepila, nevsakovala se a sloužila jako určitá fólie na pleti, která zabraňovala úniku vody. Díky tomu byla pleť hydratovaná a ráno regenerovaná. Na pleti mi to ale nebylo moc příjemné, bylo to hodně ulepené a vlastně mi nebylo ani sympatické složení plné silikonů. Navíc si matně pamatuji, že mi to ucpávalo póry a zhoršovalo akné.
- Lehkou krémovou masku (Aromatherapy Associates), která nejlépe fungovala samotná, maximálně s lehkým sérem pod. Tato maska mi nahrazovala noční krém, měla výrazně regenerační účinky, působila na hojení pleti, zlepšovala tón pleti a celkový stav. Nebyla ale podle mě moc hydratační, bylo lepší ji kombinovat s hyaluronovým sérem. Maska byla jak lehký krém, ale ráno bylo poznat, že smývám povlak, který na pleti nechala.
- Hutnou krémovou masku (History of Whoo), která fungovala samostatně jako jediný produkt večerní péče o pleť, ale i jako finální krok rozměrné večerní péče. Maska úplně úžasně regenerovala a hojila pleť, sjednocovala tón pokožky, hydratovala. Konzistence byla hodně krémová a pečující, spíše těžká až olejová. Bylo cítit, že je pleť namazaná a tento povlak/pocit zůstával na pleti až do rána. Maska ale nelepila a vlastně mi byla na pleti hodně příjemná. Jen tedy mi v dobách špatné pleti nejspíš ucpávala póry.
- Gelovou lehkou ale ulepenou masku (Laneige), která byla maximálně hydratační a dávala mi pocit, jak kdyby se pleť právě zhluboka napila. Konzistencí byla maska neuvěřitelně lehká a na pleti příjemná, bohužel na dotek opravdu hodně lepila, zůstávala mi na polštáři a vlastně jsem ji vůbec nepoužívala ráda.
- Různé sleeping pack (O’Hui, Dillydelight a další), ze kterých mi utkvělo v paměti hlavně to individuální balení, které vypadalo jako rozkrojené vajíčko. Většinou jsem tyto packy dostala jako dárek k nákupu, byla hodně gelové, spíše ulepené a podle mě hlavně hydratovaly, jinak toho moc neuměly.
- Medovou masku (Cosrx), od které jsem si tenkrát hodně slibovala a která mi byla na obličeji příjemná a mohla jsem ji bez problémů používat každý den. Ale bohužel mi nepřišlo, že by toho dělala hodně, vlastně mi přišlo, že to nic nedělá a že s obyčejným nočním krémem je to pořád to samé.
Laneige Water Sleeping Mask
Aromatherapy Associates Overnight Repair Mask
Cosrx Propolis Honey Overnight Mask
Co to je sleeping maska, aneb jak takovou masku poznáte
Když se oprostím od všech možných internetových definic a popisů a budu se věnovat čistě jen těm sleeping maskám, které jsem vyzkoušela já, tak můžeme najít nějaký ten jednotící element. A to je hlavně ten fakt, že tyto sleeping masky na pleti sedí a vytváří určitý povlak. Záleží na produktu, u některých je povlak až neznatelný a všimnete si ho až při ranním umývání. U jiných je cítit hned po namazání a nikdy se neztratí, maska je ulepená a nepříjemná.
Dalším jednotícím prvkem bývá gelová konzistence. I když je pravda, že ne všechny sleeping masky byly gelové, podle mých zkušeností hodně platilo, že čím dražší byla maska, tím víc krémovitější a příjemnější na obličeji byla. Zatímco levné varianty byly spíše jen silikonově-glycerinové gely. Gelová konzistence totiž pomáhá vytvářet onen rovnoměrný povlak. A ten poté zvyšuje účinnost večer aplikovaných aktivních látek a také zabraňuje povrchové ztrátě hydratace během noci.
Většina sleeping masek, které jsem vyzkoušela, také kladly velký důraz na hydrataci. Měly konzistenci na vodním základě, pleť hydratovaly, byly vhodné pro suchou a dehydratovanou pleť. Díky gelové konzistenci vytvářely na pleti povlak, který zabraňoval povrchové ztrátě vody. Díky tomu nejen hydratovaly, ale také zlepšovaly celkovou hydrataci pokožky. Během noci a také z dlouhodobého hlediska.
Tyto masky také často kladou důraz na regeneraci a noční obnovu pleti. Proto se aplikují večer, aby mohly během noci na regeneraci maximálně působit. Bohužel je ale pravda, že opravdu regenerační jsou jen některé noční masky. U jiných je zvýšená regenerace spíše jen přáním popisků na obalu.
Jaké jsou sleeping masky?
- Nechávají na pleti povlak, některé méně, některé více, ale při ranním umývání ho často cítíte.
- Mají gelovou konzistenci, aby tento povlak dokázaly lépe vytvořit rovnoměrně a efektivně.
- Povlak je většinou určený k tomu, aby pleť izoloval a bránil povrchové ztrátě vody a také aby zvýšil účinnost dříve nanášené kosmetiky.
- Sleeping masky jsou především hydratační.
- A slibují zvýšenou regeneraci pleti během noci.
Sleeping maska v péči o pleť
Při vrstvení péče o pleť jsou dva základní a od sebe velmi vzdálené přístupy pro aplikaci sleeping masky. První je přístup jak s pleťovou maskou. Tedy sleeping maska se nanáší na odlíčenou a vyčištěnou pleť, nejlépe hned po čištění, maximálně po aplikaci toneru. Maska by takto měla dát pleti maximum, dodat aktivní látky a nahrazuje veškerou večerní péči, včetně nočního krému. Takto byste masku měli používat jednou, dvakrát až maximálně třikrát týdně, tedy maximálně každý druhý den.
Druhým přístupem je pak all-in max-out, nazvěte si to, jak chcete. Prostě to na sebe vrstvíte a vrstvíte, tonery, esence, séra, krémy a celé to završíte vrstvou sleeping masky. A nejen to, masku můžete klidně mazat i ve více vrstvách, pro maximální hydrataci a extra péči.
Jako pleťová maska jen na delší dobu
Tím minimálním způsobem používání sleeping masky je tak vlastně prodloužené působení krémové masky. Jen si ji nesmýváte po deseti minutách, ale až po osmi hodinách spánku. Hlavní mechanismus působení by měl být ten, že aktivní látky v masce se uvolňují do pleti postupně a díky tomu můžou působit celou noc stále stejnou silou. Pleti tak dáte více péče i jen v jedné vrstvě masky.
Na tento způsob použití můžete narazit hlavně u západních značek. A při tomto použití vlastně maska supluje noční krém, ovšem s tím rozdílem, že se maska na rozdíl od krému plně do pleti nevstřebá a nechává na pleti povlak. Složením by maska navíc měla být silnější, aktivnější a ještě lepší než obyčejný krém. Díky tomu všemu by maska měla působit lépe než obyčejný pleťový krém. Maska je extra efektivní a pro optimální působení byste ji měli používat jen párkrát týdně, nejčastěji se udává dvakrát až třikrát týdně.
Většinou tyto masky pomáhají především s regenerací a s celkovou únavou pleti, pomáhají rozjasňovat, bývají i na pigmentové skvrny a další nerovnosti, zlepšují celkový stav pleti. Otázkou ovšem zůstává, co přesně dělá tyto masky tak speciální, že je to něco jiného než dobrý noční krém. A proč vlastně, když je to tak skvělé, tak proč to nepoužívat každý den, když to tak úžasně funguje.
Důvody bývají mnohé. Tím prvním a nejčastějším je většinou fakt, že obyčejný pleťový krém značka jen přejmenovala jako na overnight mask nebo sleeping pack nebo podobně. A přinutí vás tak si koupit nejen noční krém, ale i tuto noční masku. Druhým důvodem pak bývá to, že tyto sleeping/overnight masky jsou opravdu plné aktiv a můžou být až moc dráždivé a pro pleť nepříjemné při častém používání. To je příklad třeba různých AHA nočních masek a podobně.
Pro koho je takové používání vhodné? Velkou dalo by se říct nevýhodou tohoto typu používání je fakt, že prostě pleti toho dáte spíš méně, než byste dali s tonerem, sérem a krémem. Uznávám tedy, že docela určitě existují lidé, kteří si chtějí večer namazat jednu vrstvu a které spíše děsí můj postup toner-toner-sérum-sérum-olej-krém. Každý si večer maže, co mu vyhovuje. Je ale nutno říct, že s jedním krokem noční masky nejspíše vynecháte (podle toho, co v masce je a není): hydrataci, retinoly, BHA, AHA, peptidy a mnohé další látky, které byste si mohli večer zkombinovat.
Proto také mnohé asijské značky při tomto postupu dodávají, že před maskou můžete použít svůj oblíbený toner nebo esenci. Čímž pleti dodáte další aktivní látky. Pod takovou spací masku se určitě hodí třeba hyaluronové tonikum nebo peptidy. Ať už jsou v masce jakékoliv zázračné aktivní látky, tak s hyaluronem si budou vždycky rozumět.
Při tomto minimalistickém použití je také dobré se na sleeping mask dívat jako na super extra multifunkční krém, který vám dá vše, takže už nic jiného nepotřebujete. A podle toho si takovou masku vybírat. Proti únavě, proti vráskám, proti pigmentovým skvrnám nebo pro celkovou regeneraci a obnovu. Pokud si na sebe namažete jenom danou sleeping mask, tak alespoň víte, že aktivních látek není moc a jste to zbytečně nepřekombinovali. Navíc i když to výrobce neříká, vždycky můžete pod masku přidat cokoliv dalšího (sérum, toner, esenci, olej, krém, cokoliv).
Jako finální krok ve večerní péči o pleť
Oproti minimalistickému přístupu „dejte si masku a pak hodně spánku“ toho budete u all-in přístupu potřebovat víc. Mně osobně je tento přístup také bližší, i když je pravda, že občas praktikuji i ten minimalismus. Jak ale funguje maximalismus se sleeping mask?
Hlavní myšlenkou je to, že maska je aplikovaná až jako úplně poslední krok péče. Vytváří na pleti něco jako film, který vytváří nepropustnou vrstvu a chrání (maskuje) pleť během noci. Díky tomu se lépe vstřebávají aktivní látky v běžné péči o pleť. Vše, co jste aplikovali před sleeping mask, by se mělo lépe vstřebávat, lépe působit a být efektivnější. Proto se také maska aplikuje až jako úplně poslední a klidně si pod ní namažte i olej nebo noční krém. Všechno to má přes noc působit pod neviditelným filmem sleeping masky, který se na rozdíl od další péče nevstřebává a ráno ho umyjete jako každou jinou masku.
To ale není vše. Kromě lepšího vstřebávání dalších aktivních látek, by tento neviditelný povlak měl chránit i před povrchovou ztrátou vody (TEWL) a tedy před dehydratací pleti. Pokožka je tak lépe hydratovaná, lépe v sobě váže vodu, díky tomu se lépe a efektivněji sama od sebe v noci regeneruje a obnovuje. Zhruba na tomto principu funguje řada levnějších přesnočních masek. Vlastně ani nemusí obsahovat žádná výrazná aktiva, stačí, když glycerinem/silikonem/parafinem/čímkoliv vytvoří onu ochrannou vrstvu.
Z logiky tohoto používání tak vyplývá, že takovou masku byste měli samozřejmě používat každý večer, protože ty věci, jako je hydratace a regenerace, přece chcete pořád. Samotná sleeping mask by měla být nekonfliktní a vlastně poskytovat hlavně ten ochranný film a díky tomu zvyšovat efektivnost dalších látek v používané kosmetice.
S vytvořením tohoto filmu v posledním kroku péče bohužel souvisí to, že spousta těchto masek na pleti lepí. A také můžou být dost nepříjemné, vytváří totiž ten nepropustný povlak, který na pleti můžete cítit a který také lepí, protože se dále nevsakuje. Toto je ostatně jeden z důvodů, proč si sleeping masky nekupuji pravidelně. A také proč je skoro vůbec nepoužívám a už vůbec ne nějak systematicky. Často totiž u těchto produktů výhody (hydratace a lepší regenerace) nepřevažují nevýhody (lepení a otravnost).
Někde mezi minimalismem a maximalismem
Individuální nastavení péče o pleť samozřejmě platí u sleeping masek. Prostě to používejte, jak to vyhovuje právě vám. Na druhou stranu je ale dobré dodržovat pár pravidel, jako třeba, že hydratační sérum vždycky namažete krémem, nebo že ráno přijde SPF krém vždycky jako poslední (před makeupem). Se sleeping maskou jakoby žádná pravidla ani nejsou, kromě jednoho: na sleeping masku už nic dalšího nedávejte. Asi byste tak nic nepokazili, ale z logiky takové masky je to dost nelogické. Cokoliv namazané na sleeping masku bude na obličeji nepříjemně sedět a nebude se vsakovat.
Jinak ale tuto masku můžete používat vlastně jakkoliv:
- naneste a po nějakém působení hned večer smyjte, to když je hodně ulepená,
- naneste hned po umytí, ale smyjte až druhý den ráno, to když je hodně nabitá aktivními látkami,
- nanášejte až po toneru a hydratačním séru, to když chcete maximální hydrataci,
- dejte si pod ní olej, to když chcete maximální péči pro suchou pleť,
- klidně si pod ni dejte i platýnkovou masku,
- dejte si pod ní klidně všech deset a více kroků večerní rutiny,
- atd., těch kombinací vymyslí každý hodně.
Já osobně spací masky nejčastěji používám jako noční hydratační krém. Spíše se vyhýbám gelovým asijským a spíše levnějším značkám. Moje zkušenost říká, že tyto masky jsou hodně lepivé a občas mi i ucpou póry. Dávám přednost krémovějším texturám a spíše západním značkám. Ale neberme to nijak ortodoxně, protože vlastně spíše dávám přednost tomu sleeping mask nepoužívat. Protože mi nepřijde, že by její přidaná hodnota k mé péči o pleť byla nějak signifikantní.
I tak jsem ale za poslední zhruba rok pár přesnočních masek nastřádala. Jaké to jsou a jaké vlastně jsou?
Leaders PHA Sleeping Beauty Mask Brightening
Leaders PHA Sleeping Beauty Mask Regeneration
Leaders PHA Sleeping Beauty Mask AC Care
REN Clean Skincare Overnight Glow Dark Spot Sleeping Cream
Sleeping masky – recenze toho, co mám právě teď doma
Leaders PHA Sleeping Beauty Mask (3 druhy: Brightening, AC Care, Regeneration)
Značku Leaders možná znáte skrze platýnkové masky, které koupíte všude možně. Jejich sleeping beauty masky jsem si koupila vlastně jen tak ze zajímavosti, líbilo se mi balení, celé to nestálo hodně a asi jsem se taky trošku nudila. Čekala jsem toho hodně, že to bude lepit a ucpávat póry, a to se vlastně nestalo.
Masky mají hodně gelovou texturu, lehkou a snadno se rozetírá. Na pleti to ani moc nelepí, ale nechává to takový silikonový pocit, jako po bázi pod makeup. Ono ostatně je složení hodně silikonové, taková ultra esence sleeping masky z levnějších kategorií. Masky jsem koupila všechny tři druhy a vlastně mezi nimi nepoznám rozdíl. Používala jsem je vždy večer úplně nakonec, dávala jsem je i na olej a krém a vlastně si myslím, že nedělají vůbec nic. Možná trošku zlepšují hydrataci, ale to je asi tak všechno.
REN Clean Skincare Overnight Glow Dark Spot Sleeping Cream
Tato oranžová piksla RENu je ukázkový příklad toho, jak marketing z obyčejného krému udělá overnight kdesi cosi. Protože toto je prostě krém. A mám pocit, že teď už to i jako krém propagují, ale když toto bylo před lety uvedeno na trh, tak to bylo označováno za noční masku s vitaminem C. Přitom to je prostě jen krém. Docela hydratační, má spíš lehkou až gelovou texturu, ale stále je krémový a poznáte, že jste se namazali. Na pokožce se vstřebává spíš pomaleji, trvá mu to třeba deset minut a během této doby může i trošku lepit. I tak ho ale používám docela ráda, ovšem znovu bych si ho nepořídila, zas tak výjimečné to není.
Krém by měl být s vitamínem C a působit proti pigmentovým skvrnám. To si nejsem až tak jistá, přijde mi to spíš jako hydratační lehce regenerační krém pro nepříliš náročnou a suchou pleť. Já si ho ve svém věku mažu až na olej nebo balzám, samotný by mi možná stačil, ale chyběl by mi pocit, že jsem se pořádně namazala. Dokážu si ale představit, že třeba před deseti lety bych si tento krém mazala večer jako jediný a byla bych spokojená. Ale úplně mastné a problematické pleti bych to nedoporučila, přece jenom ten krém není matující a pro mastný typ pleti podle mě bude i těžký.
Catrice Overnight Spa Face Mask
Tyto malé sleeping masky se během loňského roku několikrát objevily v limitovaných edicích. A vůbec vám nemusí být líto, že jste si je loni nekoupili. Protože to lepí, je to na obličeji nepříjemné a navíc mi to ucpávalo póry. Dvě piksly jsem už kvůli tomu vyhodila (každá byla z jiné limitky) a trošku si myslím, že vyhodím i tuto poslední, co mi ještě zůstala doma.
Co použít místo sleeping masky?
Pro dosažení účinků a hlavně pro ten pocit, že jste si dali na pleť ten večer něco extra a šli jste s ní spát, tak pro tento pocit si nepotřebujete kupovat speciální sleeping masku. Alespoň nebudete muset řešit, že sleeping maska lepí a je na obličeji nepříjemná. Na regeneraci, na rozjasnění a podporu obnovy kůže můžete totiž použít i produkty, které nejsou označené jako maska.
Pomineme tedy to, že základem by měl být dobrý noční krém. A zaměřím se na to, co si můžete na tento krém ještě více namazat pro podporu regenerace. Momentálně mám doma dva produkty, které mi takto slouží. Jedinou nevýhodou je, že ani jeden z nich výrazně nepomáhá s hydratací, to mi ale ani nevadí.
Versed The Shortcut Overnight Facial Peel
Silnější krém s AHA kyselinami je podle mě sázka na jistotu. Můžete ho používat samotný, přesně jak sleeping masku jen na tonizovanou pleť. Navíc by se neměl používat každý den, podobně jako maska, protože může být dráždivý a příliš silný. Při použití párkrát týdně podporuje regeneraci a zlepšuje celkový stav pleti, rozjasňuje a sjednocuje tón pleti. A to všechno bez zbytečného povlaku, bez nepříjemné konzistence a otravného lepení na pleti.
Avéne Cicalfate
Cicalfate je můj nejoblíbenější regenerační krém všech dob. Má hutnou konzistenci, ani ne tak výrazně krémovou, jako spíš tak zvláštně suchou ale zároveň mastnou. Vsakuje se do pleti celkem pomalu, mohlo by se říct, že až sedí na pleti, někomu by to mohlo být nepříjemné. Ale nelepí to, takže mi to ani nevadí. Důležité jsou výsledky. Ráno je pleť opravdu regenerovanější, skvěle to funguje na různá poškození, na pupínky, škrábnutí. Sice by se tento krém měl používat jen lokálně, ale já ho s přestávkama používám na celý obličej už třeba deset let a vyhovuje mi to hodně.
Závěrem: co byste měli o sleeping maskách vědět
Co to je sleeping maska?
Je to maska spíše gelové až krémové konzistence, kterou si dáte na pleť a smyjete ji až druhý den ráno. Taková maska by měla hydratovat, regenerovat, obnovovat pleť, pomáhat proti pigmentovým skvrnám a sjednocovat tón pleti.
Jak funguje sleeping maska?
Maska, kterou si necháváte na pleti přes noc, nejčastěji funguje tak, že vytváří na pleti film. Tento povlak zabraňuje povrchové ztrátě vody a pomáhá s hydratací. Zároveň také zlepšuje pronikání aktivních látek do pleti. Navíc pokud maska obsahuje aktivní látky, tak jsou přispůsobeny tomu, aby se uvolňovaly postupně celou noc, a působily tak efektivněji.
Proč používat sleeping masku?
Sleeping maska rozhodně není nutností, pokud máte dobrý noční krém, tak nejspíše další noční vrstvu ve v formě masky nepotřebujete. Pokud ale máte dehydratovanou pleť, tak s tímto by vám sleeping maska mohla pomoci.
Kdy se používá sleeping maska?
Sleeping mask se používá večer a smývá se až ráno, působí tak během noci. Masku si můžete dát hned po odlíčení a vyčištění pleti. Nebo pod ni můžete namazat svou běžnou noční péči o pleť. Sleeping maska se pak dává jako poslední krok v péči večer.
1 thought on “Sleeping maska: maska a noční krém v jednom”