Přímočaré, ale trošku jazykolamové pojmenování. A taky je Facetheory Saliatica jeden z nejlepších BHA tonerů, který jsem já osobně na svoje akné zkusila. Vím, že toto je velmi, ale opravdu velmi individuální. Ani se mi nechce vzpomínat a vyjmenovávat situace, kdy jsem si něco koupila na základě vychvalování a vyzdvihování v rámci nějaké recenze… a pak to moje akné klidně i zhoršilo. A tak berte dnešní recenzi s takovou jemnou špetkou soli a pepře, prostě s rezervou. Přece jenom to mám vyzkoušené jen na své vlastní pleti… a tam to tedy dost funguje.
Nejlepší tonery na akné
Než se budu věnovat Facetheory Saliatice, tak jen takové krátké shrnutí, abyste měli menší referenci. Neboli které tonery s kyselinou salicylovou, bych já doporučila na akné. A které mi fungovaly nejlépe.
- BHA tonery od Paula’s Choice: víceméně mi fungovaly všechny jejich BHA exfolianty, které jsem zkusila, nejlepší pro můj typ pleti je podle mě řada Resist. Vybere si podle mě každý typ pleti.
- Stridex: červená varianta mi funguje vždy, kupuji ji i svým post-pubertálním dětem, na moji pleť už to ale může být dost vysušující, v tuto chvíli tedy tak preferuji spíše modrou variantu. Jsou vhodnější pro mastnou, problematickou a spíše mladší pleť.
- Cosrx BHA Blackhead Power Liquid: od Cosrx má velmi dobrou pověst proti akné hlavně toner A-Sol, já ale musím říct, že mi mnohem více vyhovoval tento čistě BHA toner, funguje to tedy hlavně na černé tečky, ale i proti pupínkům je to fajn. Je poměrně levný a dobře dostupný.
- Biologique Recherche Lotion P50: je sice primárně spíše AHA toner, ale obsahuje i BHA a je prostě skvělý, zvažuji, že si ho znovu koupím. Vhodný pro starší pleť, cenovka není zrovna přívětivá.
- Pixi Glow Tonic: je pouze AHA toner, proti akné obsahuje witch hazel, ale na moje akné fungoval zázračně, takže čestnou zmínku si tady určitě zaslouží. Funguje podle mě na každý typ pleti, může ale být dost dráždivý.
- Bravura London BHA peeling: není to toner, je to občasná blesková maska, takže jen čestně zmíním, protože Bravura je nejlepší BHA všech dob. Funguje pro každý typ pleti, ale může vysušovat.
Stridex Salicylic Acid 1%
Stridex Salicylic Acid 2%
Cosrx BHA Blackhead Power Liquid
Všechna výše zmíněná tonika jsem měla ráda a klidně bych se k nim vrátila znovu. Vlastně jsem tato tonika měla vícekrát a třeba Stridex mám i teď v koupelně. Je tedy spíš mých dětí, ale občas na něj chodím. A všechna tato tonika mi fungují na akné, pupínky a také na černé tečky. BR je kombinace BHA a AHA (především mléčné) a Pixi tonik je čistě AHA exfoliant. Paula, Cosrx a Stridex jsou čistě BHA exfolianty, takže je často kombinuji ještě s čistě AHA tonerem.
Z těchto 5 tonerů jsem si nejčastěji koupila asi Pixi, toho jsem spotřebovala několik balení, přesně nevím, ale nepřekvapilo by mě, kdybych třeba spotřebovala už deset lahviček. Stridexů jsem podle mě měla ještě více. Od Cosrx jsem zkusila všechny kyselinové tonery, k Blackhead Power Liquid jsem se vrátila dvakrát. U Paula’s Choice jsem také vyzkoušela všechny jejich BHA exfolianty a dlouhodobě jsem zůstala u Resist, který jsem kupovala jednu dobu stále znovu. Biologique Recherche jsem měla zatím dvakrát a to hlavně kvůli dostupnosti, musíte prostě kupovat v salonu.
Čestně bych pak ještě chtěla zmínit Bravura London tekutý BHA peeling. Není to toner, je to chemický peeling, který se dává jen občas a smývá se. Na černé tečky a pupínky mi ale prostě fungoval až neskutečně. Pokud jsem používala Bravura, tak jsem vlastně ani nepotřebovala používat BHA toner. Ale funguje to vlastně i naopak, pokud mám dobrý BHA toner, tak nepotřebuji používat Bravura. A tak sice jsem Bravura BHA spotřebovávala po litrech, ale v současné době už tento peeling až tak nepotřebuji.
No a mezi těchto 5 tonerů a jednu masku/peeling se najednou dostala i Facetheory Saliatica. Taky lehce kombinovaný toner, hůře dostupný, pouze přes oficiální stránky značky, ale cenově přijatelný a hlavně funkční. I když na Paula’s Choice u mě nemá, Saliatica má totiž několik nepříjemných vlastností, se kterými jsem se musela srovnat.
Facetheory Saliatica 2% BHA Exfoliant T6
Takže funguje to na pupínky. A hlavně to funguje na černé tečky. Naprosto skvěle to funguje a podle mě to funguje stejně dobře jako Paula’s Choice Resist toner. Který byl pro mě na černé tečky prostě dlouho dobu nejlepší a nepřekonatelný. Tak teď už svého konkurenta má. Facetheory Saliatica má ovšem o dost jednodušší složení, nejsou tam třeba peptidy a ani hyaluron. To má za následek celkem nepříjemnou vlastnost a to tu, že Saliatica dost vysušuje. Je opravdu nutné na to myslet, dodat pleti následně dost hydratace a také dostatečně bariérový a výživný krém. Možná by to bylo jiné u mladší pleti, ale moje 40+ to už jinak mít nebude. A v tomto ohledu je prostě Resist toner lepší.
Další nepříjemnou vlastností je balení. Saliatica je balená ve skleněné lahvičce. Nemá to žádný aplikátor, nemá to ani takový ten plastový špunt s dírkou, je to jen lahev a víčko. Pokud si toner dáváte na tamponek, tak to asi až tak nevadí. Pokud si jako já dáváte všechny tonery do dlaně a poté aplikujete, tak tady to prostě nejde. Já to neumím si nalít jen trošku, aby to nebylo všude. Naštěstí jsem to doma vyřešila tak, že jsem našla starou pumpičku z Bravura London tonerů, které jsou tady bez pumpičky nepoužitelné, úplně stejně jako Facetheory Saliatica. A naštěstí to pasovalo, takže vyřešeno. Ale pokud takové řešení nemáte po ruce, tak to bude dost blbé.
Menší nevýhodou je pro mě také to, že je to kombinovaný toner, tedy BHA je doplněné i AHA (Lactic Acid). Osobně dávám přednost mít tyto složky oddělené. Můžu si totiž pak BHA a AHA kyseliny různě kombinovat. V létě používám jen BHA exfolianty, v zimě občas sáhnu jen po AHA… je prostě trošku nepraktické to mít spojené v jedné lahvičce. Je ale nutné dodat, že podle mě se Saliatica primárně chová jako BHA toner, ostatně kyselina mléčná je ve složení až po BHA, takže jí je tam opravdu málo.
Facetheory Saliatica – stojí za pozornost
Musím říct, že tento toner pro mě byl velmi příjemným překvapením a vůbec to nejlepší z mé Facetheory objednávky. A vůbec by mi nevadilo ho mít doma znovu. Jinak toner používám jednou denně, večer. Konzistenci má dost tekutou, ale lehce gelovou. Zvláštní je, že jakoby pění, při nanášení na pleti dělá občas lehkou pěnu. Podobně to dělá třeba i sérum BHA od Ordinary. Konzistence je taky dost vysušující, pokud se nenamažu, dokáže to být na pleti skoro až nepříjemné.
Ale prostě to funguje. Mám méně černých teček, méně pupínků. Zároveň jsem dlouhodobě dokázala vychytat i to vysušování, takže pleť je normalizovaná a nemám problém. Jak jsem psala v úvodu, tak chápu, že každá pleť je individuální a každé akné je ještě individuálnější, ale toto představuje hodně dobrou šanci pro hezčí pleť. Ostatně si to myslí i snad téměř všechny recenze, které najdete na stránce Facetheory Saliatica.
(koupené na facetheory.com)
2 thoughts on “Facetheory: Saliatica toner”