No jo, ty aktivní látky v péči o pleť podložené vědeckým výzkumem dnes používá kdekdo. Influenceři to skloňují horem dolem, přírodní influenceři to většinou hejtují a staví se proti tomu, protože retinoly a SPF jsou novodobé jedy. My všichni ostatní to používáme, protože nám čas od času někdo řekne, že by se to používat mělo, navíc to tedy často i funguje. A protože žijeme v době komerční, tak se vědeckým výzkumem a aktivními látkami začalo ohánět velké množství značek. Tak vznikla science based péče o pleť. Kterou značku si ale vybrat a co nakoupit?
Můžeme tomu říkat jakkoliv. Péče o pleť podložená vědou, péče o pleť aktivními látkami, péče o pleť podložená vědeckým výzkumem. Aktivní látky a jejich koncentrace se staly jedním z hlavních trendů v kosmetice. Vyrábí se podle toho produkty a mluví se nejen o produktu, ale především o použité látce a koncentraci. Protože záleží více na tom, co je v tom, než na samotném produktu. A na tom se dnes staví celé značky. The Ordinary, The Inkey List, Geek&Gorgeous, Good Molecules, SkinLabo, Skindivision, Skintegra, FaceTheory (aneb můj nedávný reklamový úlet a nákup)…
Stačí se zamyslet a určitě vás ještě nějaká ta značka napadne. Která z těchto značek je ale nejlepší a co přesně se od nich vyplatí koupit? Tak přesně o tom, je dnešní článek.
Věda a výzkum, kosmetika a marketing
Vzpomínáte si někdo, jak v devadesátkách (a ono to občas bývá i dneska) vždycky u reklam v časopise bylo napsáno, že 8 z deseti žen po použití tohoto krému zaznamenalo úbytek vrásek o 37 %, zvýšení hydratace o 52 %, zlepšení textury pleti o 83 % a zlepšení tónu pleti o 29 %. Nebo tak nějak podobně? Přijde mi, že největší specialista byl a je na toto koncern L’Oréal, ale to je možná jen můj dojem.
Jenže s příchodem blogů a vůbec influencerů se pro značky ukázalo, že taktika, která fungovala desetiletí, už tak nějak fungovat nemusí. Navíc si pak člověk přečetl recenze a zjistil, že to rozhodně není 8 recenzí z deseti, co by s tímto souhlasily. A tak se marketing změnil. Začalo se naopak propagovat, co je v obsahu a co vlastně ta daná látka umí. Zas jako si nemysleme, velké značky měly ty aktivní látky vždycky a vždycky je měly z vlastních laboratoří. Přišly ale značky menší, které sáhly po vědě jako po jediném marketingu a ono jim to taky funguje.
Deciem jako první?
Pravděpodobně s tím ve velkém začal právě Deciem se svou značkou The Ordinary. Ano byly značky i dříve, které se aktivním látkám věnovaly a kde jste si podobně mohli sestavit péči o pleť z různých aktiv. Napadají mě přírodní niche: třeba Garden of Wisdom nebo Silk Natural. Ale Deciem byl podle mě první, kdo do toho pořádně šlápnul a zpopularizoval na aktivních látkách založenou péči o pleť. A aby to bylo všem jasné, tak to má rovnou i v motu.
Science-backed formulas from…
Deciem
A od té doby se rojí značky každým rokem víc a víc. Jsou tam značky z influencerského srdíčka (Geek&Gorgeous), s eshopovým kusem koláče (Good Molecules), čistě jen jako alternativa Ordinary (The Inkey List) a spousta dalších značek, které vznikají v posledních letech a staví prostě jen na těch aktivních látkách. Které za moc podle mě nestojí a staví mnohem více na svém marketingu než na vlastním výzkumu. Tam bych zařadila třeba SkinLabo, Skin Division, možná i Skintegra nebo FaceTheory. Ten jsem tedy nakoupila až teď a nemám to ještě nazkoušené.
Věda byla v kosmetice vždycky. Nikdy ale nebyla tak na výsluní jako v dnešní době. Vznikají značky a u nich produkty, které si už ani nedávají práci s tím, že by se produkty nějak jmenovaly. Prostě se tam vlepí ta aktivní látka z vědy, k tomu se přidá procento a hotovo. Influenceři popisují látky a zkoušejí arsenál produktů, skládají si svoji péči v různých silách. Skloňují retinoly, céčko, peptidy, hyaluron a další. Nebudeme si nalhávat, že bych si to nikdy nezaskloňovala i já. Samozřejmě, že ano.
Jaké jsou hlavní znaky science based značky?
- V názvu produktu je aktivní látka. Nebo je zmíněna hned v podtitulu daného produktu.
- Kromě aktivní látky je v názvu uvedeno i procento.
- Přehnaný důraz je kladen na složení produktu a transparentnost použitých složek.
- Konzistence produktu jsou tak základní, až nemusí být uživatelsky vždy příjemné.
- Produkty mají příjemné ceny, za jeden produkt rozhodně nedáte raketu.
- V sortimentu značka často nemá univerzální produkt, určený pro komplexní řešení problému, který by obsahoval více aktivních látek.
- Komplexní péči si musíte seskládat z více produktů, aktivní látky jsou vždy odděleně v jednom produktu na jednu látku.
- Hlavní aktivní látka v produktu je často prozkoumaná a publikována v mnoha vědeckých studiích.
- Marketing značky je vždy založen na faktu, že daná značka je science based.
- Balení je většinou jednoduché, graficky čisté, často bílé, i když jsou i barevné obaly.
The Ordinary, nebo The Inkey List?
Když se řekne kosmetika založená na aktivních látkách, tak pravděpodobně kdekoho napadne právě Ordinary. Což byla jedna z prvních masivně rozšířených značek, která postavila své produkty právě na aktivních látkách. Jednu po druhé, jen v tom nejnutnějším základě, aby to nějak fungovalo. The Inkey List vznikla až později a to právě v reakci na rozšíření a oblíbenost Ordinary. Může se na první pohled jevit jako dupe, mají dost podobných produktů. Je ale nutno říct, že pro mě je postavení produktů od Inkey List přece jenom od Ordinary dost odlišné.
Pokud to vezmu z vlastního pohledu a z pohledu složení jednotlivých produktů, tak za mě vede nejspíše více Ordinary. A to jenom z toho důvodu, že z osobního rozhodnutí nechci používat silikony v péči o pleť. A Inkey List dává bohužel do silikonové báze kde co. Na druhou stranu ale musím uznat, že ty textury má Inkey často o dost příjemnější a uživatelsky přívětivější. Oproti Ordinary, kde se musíte smířit s tím, že textura nebude tím nejoblíbenějším aspektem používaného produktu.
JInak si ale obě značky nemají co vyčítat. Aktivní látky používají tak zhruba stejně, stojí dost podobně, koupíte je na podobných místech. V Česku třeba obě značky najdete v dnešní době už i v Sephoře. Obaly mají asi hezčí u The Ordinary, ale The Inkey List má ty obaly přece jenom praktičtější a snadněji se používají. Bohužel Inkey obaly také často nefungují, pumpička nepumpuje a podobně, uznávám ale, že toto už mohli vychytat a už všechno funguje.
Obě značky jsou postavené tak, že aktivní látky si sami sobě v péči o pleť vrstvíte. Pokud hledáte jeden příjemný produkt, tak je asi lepší Inkey List, u Ordinary je opravdu efektivnější používat více produktů a vrstvit je v několika krocích. U Inkey Listu ale najdete i ambice na multifunkční produkty, ať už séra nebo krémy. Například jejich peptidový krém si myslím, že zastane jak tu peptidovou funkci, tak i hydrataci a základní promaštění. U The Ordinary byste tento krém museli nahradit třemi produkty: hyaluronem, peptidy a základním krémem.
Nedokáži ovšem kategoricky říct, která z těchto dvou značek je lepší a kterou bych bezpodmínečně doporučila. Záleží vždy na produktu a na tom, co od daného produktu chcete. Stejně tak je lepší si možná produkty vybrat od jiných značek.
A všechny ty další značky
V posledních pár letech se tyto značky vyrojily a stále se rojí. Nebudu lhát, mě taková péče baví, ráda si ranní i večerní péči vrstvím a nedělá mi problém si vybírat produkt podle aktivních látek. Takže mě baví i všechny ty značky a kupuji je, jakmile na mě vyskočí někde reklama. Je pravda, že řada značek dost parazituje právě na úspěchu The Ordinary. Napadá me například Makeup Revolution, kteří snad v prvním kroku zkopírovali od Ordinary, co se jen dalo. Což mi zase moc sympatické není, takže zrovna od nich jsem toho zkoušela minimum.
Jinak bych ale do této kategorie (tedy aktivní látky, nepříliš komplikované produkty, levnější ceny) zařadila následující značky, které jsou zkusila: SkinLabo, SkinDivision, Skintegra, Good Molecules, Geek&Gorgeous, nově jsem nakoupila FaceTheory, protože na mě všude skákala reklama. Pak samozřejmě, když přidáme na ceně, tak tam naskáčou všechny další propracovanější skincare značky, všechno od Deciemu, Allies a mnohé další.
Dražším značkám se ani moc věnovat nebudu. Zaprvé mám totiž pocit, že dražší produkty ani nepotřebují tolik vrstvit, že prostě tam ten jeden produkt zvládne hodně až vše. A zadruhé chci tento článek zaměřit na onu levnou péči o pleť, která vám nabídne aktivní látky za málo peněz a s potenciálem vlastní volby vrstvení.
Je ale pravda, že v některých kategoriích bych já osobně asi do levné cenové hladiny nesáhla, protože tam mám oblíbence jinde. A jsou sice dražší, ale také o tolik lepší, že tu vysokou cenu vlastně ani nevnímám. I tak se vám budu snažit v následujícím textu doporučit podle aktivních látek, kde byste to tak mohli levně koupit.
Aktivní látky
Aktivní látky, kterým se budu věnovat, jsou následující. Jsou to ty, které pravidelně používám a také které pravidelně kupuji. Nevylučuji, že každý může mít oblíbenější jiné látky, napadá mě, že tam vůbec nemám kyselinu azaleovou (nebaví mě a ještě jsem nenašla produkt, který by se mi složením líbil) nebo třeba keramidy (také mě v péči o pleť moc neberou). Můj výběr aktivních látek se tak v následujícím textu omezí na:
- hyaluron,
- AHA,
- BHA,
- vitamin C,
- retinoidy,
- peptidy,
- tranexamic acid,
- niacinamide.
Od koho si koupit HYALURON?
-> doporučuji: Geek&Gorgeous HA 5 Light/Rich
Pokud jde o hyaluronové sérum, tak jsem vyzkoušela kde co. A pokud bych měla opravdu doporučit ten nejlepší hyaluron, tak vám povím, že si máte koupit tonikum od Hada Labo a budete mít za pár peněz na pár měsíců vystaráno. Ale když necháme japonskou Hada Labo stranou, tak které hydratační sérum bych doporučila od uvedených značek? Což jen tak na okraj, asi nechápu, že se zatím žádná z těchto značek neinspirovala a nezačala vyrábět čistě jen hyaluronové tonikum. To si myslím, že je ještě díra na trhu. Ale chápu, že hyaluronová séra jsou cool, vyrobíte za málo, prodáte za moc.
Uznávám, že jak Ordinary, tak i Inkey mají větší výběr hydratačních sér, než je obyčejný hyaluron. Na druhou stranu ale musím také říct, že ani u jedné značky mě ta hydratační séra nějak nevzala za srdíčko. Spotřebovala jsem je, ničím mi asi nevadily, klidně si je pořiďte, ale zázraky bych do toho nečekala. Konzistence jsou takové základní, asi to hydratuje a nestojí to moc.
Co bych ale doporučila, je hydratační sérum do Good Molecules. To mi vyhovovalo dost, navíc se prodává i ve velkém balení a to se vyplatí. Ještě více bych ale doporučila oba hyalurony od Geek&Gorgeous. Ty se mi zatím líbily svou konzistencí nejvíce. Dokonce uvažuji, že si tu variantu rich zase někdy pořídím. Tedy pokud mi někdy dojdou zásoby Hada Labo, které ovšem průběžně doplňuji.
Jakou značku si koupit u AHA?
-> doporučuji: Good Molecules Overnight Exfoliating Treatment
U AHA kyselin je těžké, opravdu hodně těžké doporučit jeden produkt. Zatímco u hyaluronu mi to bylo skoro až jedno, tak u AHA se budu muset hodně zamyslet. Navíc zrovna AHA můžete mít v tolika různých produktech. Maska ,toner, peeling, sérum, krém… stačí si vybrat. Takže to vezmu postupně.
U AHA bych nejvíce doporučila používat toner, nemusíte si ho dávat každý den a už vůbec si ho nemusíte dávat dvakrát denně, ale prostě u toneru dostanete nejvíce muziky za nejméně peněz. Přitom musím také uznat, že je podle mě lepší se poohlédnout jinde než u Ordinary a Inkey Listu. Taky bych z mých zkušeností vynechala Geek&Gorgeous, jejich AHA/BHA tonery pro mě byly moc slabé. Proto taky z levnějších značek prostě nedoporučím nic jiného než slavný Pixi Glow. Fakt není nic lepšího. No a kdo chcete utrácet, tak Biologique Recherche. To je tedy to nic, co je lepší než Pixi, ale bohužel taky podle toho stojí.
Pokud jde o sérum s AHA, tak tam doporučím Good Molecules Overnight Exfoliating Treatment. Opravdu jsem si při pravidelném používání připadala pořád hezčí a hezčí. A mezi séry jsem asi s AHA nepotkala lepší. Jako druhé pak doporučím 5% Lactic Acid od The Ordinary. Funguje skvěle, můžu ho používat i každý den, není zbytečně dráždivé. 10% verzi spíš nedoporučím, na pravidelné používání je to pro mě moc silné.
Pokud jde o peelingy a masky, tak doporučím samozřejmě Bravura London, protože lepší tekuté peelingy s AHA a BHA nenajdete, i když budete hledat přes devatero hor a devatero řek. Ano, kdyžtak můžete sáhnout po červeném peelingu od Ordinary, ale Bravura Lactic a Salicyl je prostě lepší. U krému asi nedoporučím nic. Zaprvé AHA krémy snad ani tyto levnější značky nevyrábí, pravděpodobně je to o něco náročnější na formulaci. A zadruhé jsem na žádný dobrý levný AHA krém ještě nenarazila.
Kterou značku koupit u BHA?
-> doporučuji: The Inkey List Salicylic Acid Cleanser
Kyselinu salicylovou v séru mají v nabídce jak u Ordinary, tak i u Inkey. V toneru ji zase najdete u Geek&Gorgeous. V masce ji mají u Ordinary. A vlastně já s tím udělám krátký proces. Myslím si, že ani jeden z těchto produktů není úplně super. Ale jinak já jsem tým Paula’s Choice a jejích exfoliačních tonerů a možná jsem občas marnotratná a přelétavá, ale vždycky se vrátím k variantě Resist. A u levných značek se zase stále vracím k BHA peelingu od Bravura. Nic jiného bych k tomu dodávat nechtěla.
Vlastně jo, trošku k tomu ještě dodám. Černá maska od Ordinary stojí minimálně za vyzkoušení. A nejlepší BHA produkt je u těchto značek docela určitě Salicylic Acid Cleanser od Inkey Listu. Ten jsem nakoupila už několikrát. Pro sebe asi dvakrát a moje pubertální děti snad třikrát čtyřikrát, těžko říct, střídáme BHA cleanser od Inkey s tím od Cerave.
Od koho si koupit sérum s VITAMINEM C?
-> doporučuji: The Ordinary 23% Vitamin C Suspension
Kdo čtete můj blog delší dobu, tak asi víte, za koho já pro vitamin C kopu. Ano, je to The Ordinary 23% Vitamin C Suspension a nic jiného nepoužívám a používat ani nechci. Za mě je ta malá tuba to nejlepší, co u Ordinary vzniklo, kyselina ascorbová v bázi bez vody, co neoxiduje a balení se vám neznehodnotí před vypoužíváním. Navíc to na pleti fakt funguje. Chápu, že s tím někdo může mít problém. Dráždivé, moc silné, hnusná konzistence, kdesicosi. Já neznám lepší céčko.
Všechny ty ostatní deriváty od Ordinary nestojí za to. Vodové sérum od Geek&Gorgeous za to stojí jen, když to fakt urychleně spotřebujete. Různé boostery a séra od SkinDivision a SkinLabo nestojí za to, hned oxidují. A tak se prostě vždy a znovu vrátím k nenápadné tubě od Ordinary, na kterou kdekdo nadává a která vůbec není cool, ale vydrží a funguje.
Jaké si koupit RETINOIDY?
-> doporučuji: The Ordinary Granactive Retinoid 2%
Stejně jako u vitaminu C, tak i u retinoidů jsem team Ordinary. Jejich Granactive Retinoid 2% Emulsion je prostě to nejlepší, co z běžně dostupných retinoidů koupíte a vyzkoušíte. Ale uznávám, že tady možná budu trošku neaktuální. Během těhotenství a během kojení jsem retinoidy nepoužívala, takže jsem přišla o mnoho skvělých dalších nových produktů, které bych hodně ráda vyzkoušela.
Z levných značek tak mám v hledáčku Geek&Gorgeous A-Pad, také Dr. Sam Bunting Flawless Nightly, vlastně bych nejraději zkoupila všechny možné retinoidy a plácala to na sebe horem dolem. Ale držela jsem se zatím u zemi a koupila jsem si jen nejsilnější od Medik8. Uvidíme, co všechno ještě nakoupím a vyzkouším. Zatím tedy můžu říct, že jakákoliv alternativa s bakuchiolem stojí za velké kulové a už to kupovat nebudu, nikdy za nic.
Jakou značku si koupit u PEPTIDŮ?
-> doporučuji: The Ordinary Argireline Solution 10%
Toto je opět kategorie, kde kopu za The Ordinary, konkrétně za Argireline Solution 10%. Opravdu jsem nepotkala lepší peptidové sérum. Je vodové, hned se vstřebává a bez problémů se používá. Navíc při používání dvakrát denně opravdu vidím rozdíl. Nebo tedy já už sérum používám tak dlouho, že už ani rozdíl nevidím, ale rozdíl vidím, když ho používat přestanu. Jako alternativu bych doporučila tak maximálně Peter Thomas Roth peptidové tonikum a to si tedy přiznejme, že je z dost jiné cenové kategorie.
Z peptidů bych dále doporučila ještě peptidový krém od Inkey Listu. Neviděla jsem tedy tak silné výsledky jako u Argireline, ale ten krém je neuvěřitelně příjemný a přiznávám mu, že nějaké účinky má. Navíc za takto nízkou cenu peptidový krém nekoupíte, vlastně ani jednoduchý hydratační krém takto příjemný a se zábavným balení hned tak nekoupíte.
Kde si koupit TRANEXAMIC ACID?
-> doporučuji: Good Molecules Discoloration Correcting Serum
Kyselina tranexamová není až tak rozšířenou složkou v kosmetice. A musím se přiznat, že se úplně nedokážu přinutit k tomu, abych tranexamic acid říkala tím českých názvem. Tak málo rozšířená složka v kosmetice to je. Že ani nemám v hlavě zažitý její český název. Každopádně zrovna tranexamic acid je podle mě jedna z nejlepších složek na řešení hyperpigmentace a různých skvrn. Alespoň na mě funguje nejlépe. Nijak extra mě nedráždí, můžu ji používat pravidelně a třeba po měsíci vidím výsledky.
Bohužel ale produkty s kyselinou tranexamovou nejsou zrovna obvyklé. Můžete najít jedno sérum u Inkey Listu, to podle mě za to nestojí. Revolution Skincare taky mají, tu jsem nezkoušela. Doporučit ale můžu Good Molecules Discoloration Correcting Serum, účinky to podle mě mělo spíše slabší, ale za opakovaný nákup by mi to stálo.
Kde si koupit NIACINAMIDE?
–> doporučuji: Geek&Gorgeous B-Bomb
Nejsem moc velký fanoušek niacinamide, protože mi toho moc nedělá. Ale mám celkem silný názor na niacinamide od Ordinary. Ucpal mi totiž póry a to jsem mu dávala šanci dvakrát. Takže Ordinary si opravdu ale opravdu nekupujte. Nebo tedy já chápu, že ucpávání pórů je hodně individuální, takže moje nedoporučení vlastně za nic nestojí.
Pokud bych měla něco doporučit, tak by to bylo asi sérum s niacinamidem od The Inkey List. Bylo pro mě bezproblémové a dobře se používalo, póry byly také v pohodě. Navíc se mi dost líbilo to balení, které velmi dobře dávkuje a snadno se používá. Niacinamide od Geek&Gorgeous byl asi taky fajn, opět mi nedělal problémy a navíc měl dost příjemnou konzistenci a viděla jsem tam i nějaké ty výsledky.
A co to ostatní?
Abych to uzavřela, tak se budu ještě věnovat jedné věci. A to tomu, že kosmetika není jen o aktivech a že je třeba nakoupit ještě pár maličkostí do sbírky. Co bych doporučila a od které značky:
- odličovač -> Good Molecules Instant Cleansing Balm,
- čisticí gel -> The Inkey List Salicylic Acid Cleanser,
- SPF -> The Inkey List SPF 30 Sunscreen,
- čisticí maska -> The Ordinary Salicylic Acid 2% Masque,
- blesková maska/peeling -> Good Molecules Pineapple Exfoliating Powder.
A to je nejspíš vše, i tak je to dneska dlouhý, jak školní rok v září. A jaké máte oblíbence u trendy science based levných značek vy?
Dobrý deň, a čo Balea napr. Niacinamide + zinc?
dobrý den, ten jsem bohužel nezkoušela, takže nevím.