Před několika týdny jsem se trošku rozepsala v článku o AHA kyselinách. Stále toho nemám dost a mám pocit, že toho je třeba k AHA kyselinám ještě tolik říct. Jedním z důvodů je to, že správně silná kyselina aplikovaná ve správném množství a správným postupem, může dát pleti opravdu hodně. A vlastně po tom sama pleť dost touží. Je ale pravda, že slovíčko správně neznamená v tomto směru, že existuje ten jediný správný způsob, míra, množství. Spíš správné znamená to, že si každý najde to své vlastní.
Je několik aktivních látek, u kterých si asi tak nějak automaticky a intuitivně řeknete, že jsou pro pleť dobré. Retinoidy proti stárnutí, peptidy jako stavební kameny pro pleť, vitamin C jako základní antioxidant, SPF jako ochrana pleti, hyaluron jako nezbytná hydratace. Podle svých preferencí si k tomuto seznamu každý dodá svou vlastní oblíbenou aktivní látku. BHA pro čisté póry, niacinamide proti mastnotě, tranexamic acid pro lepší tón pleti, glycerin pro hydrataci a mnohé další. Podle typu pleti a dalších faktorů, každému podle jeho gusta.
Většina těchto látek a podle mě i včetně AHA jsou čistě univerzální a můžou přinést benefit každé pleti. A každá pleť by měla zvážit pravidelné používání AHA produktů. Může to být nárazově ve formě profesionálního peelingu jednou za půl roku. Nebo každodenně jako toner. Základem je ale vybrat si vhodnou kyselinu a správně ji používat.
Jak poznat, že je AHA vhodná?
Je hodně příznaků, podle kterých poznáte, že ta AHA není to pravé ořechové. Červená pleť, podrážděná a bolavá, začervenání a přehnaná reakce. Bolestivá aplikace, která nejen štípne při nanesení, ale bolí po celou dobu. Pupínky, černé tečky, suchá pleť a podobně.
Jak ale poznat, že je kyselina pro pleť vhodná a že ji správně používáte? Ve smyslu toho, že vaše pleť získává maximální benefity z dané kyseliny. Asi všichni poznáme, že je kyselina moc silná, jak ale vědět, jestli by nebylo lepší použít silnější variantu. Některé produkty jsou totiž tak slabé, že prostě s nimi nepoznáte rozdíl. A věřím tomu, že pokud AHA kyseliny znáte a používáte už delší dobu, tak žádnou radu nepotřebujete. Jak to ale mají udělat začátečníci?
Dobrý signálem je to, že poznáte na pleti rozdíl. A podle mě byste tento rozdíl měli poznat už za týden používání, nejpozději za měsíc. Pokud vám přijde, že na výsledky čekáte už nějak dlouho, možná by bylo lepší koupit silnější kyselinu. No a pokud s kyselinami začínáte a máte pocit po pár použití, že máte suchou a podrážděnou pleť, tak bude lepší se poohlédnout po něčem slabším.
Přičemž u kyselin můžete rozlišit až 3 aspekty, které určují sílu a efektivnost produktu. Prvním z nich je typ AHA. Nejsilnější a nejúčinnější je glykolová, mléčná nebo mandlová jsou slabší. Druhým aspektem je procento AHA v produktu. Nejsilnější peelingy jsou na domácí použití až 20%, nejslabší produkty můžou mít i jen pár procent AHA. No a třetím aspektem je samotná forma produktu. Podle mých zkušeností bývá nejsilnější tekutý peeling a také toner, masky a séra bývají slabší, nejslabší jsou krémy nebo krémové noční masky.
Pro správný výběr produktu budete muset všechny tyto tři aspekty vybalancovat. A najít si tu správnou kombinaci v požadované formě produktu.
Kdy je AHA nejsilnější?
- Typ AHA: mandlová < mléčná < glykolová.
- Síla AHA: 1% < 20%.
- Typ produktu: krémy < čisticí gely < noční masky < sérum < masky < toner < peeling.
No a poté, co si vyberete vhodný produkt, ve vhodné síle a začnete ho používat… jaké benefity můžou právě AHA kyseliny přinést každé pleti?
(1) normalizace pH
Víte, proč je tak důležité zachovat zdravou ochrannou bariéru kůže? Protože jedině kůže se zdravou bariérou může být zdravá. Co je to zdravá bariéra? To je kůži vlastní ochranná vrstva. Která je přirozeně kyselá, nejčastěji se uvádí, že zdravé pH pokožky je zhruba 5. Proto také můžete narazit na to, že je nutné alespoň orientačně sledovat pH používané kosmetiky. Aby používaná kosmetika zbytečně nenarušovala tento kyselý ochranný plášť.
Pokud tento ochranný plášť narušíte a zbytečně zvýšíte pH pokožky, tak to většinou nemusí mít velké následky. Svůj kyselý plášť totiž pleť dokáže poměrně efektivně obnovit. Pokud je ale pleť oslabená stresem, vnějším prostředím, sluníčkem, nevhodnou kosmetikou a nevhodným zacházením nebo jakkoliv jinak, tak narušení kyselého pláště toto oslabení dále zhoršuje. A pleť může reagovat různě. Může být vysušená, dehydratovaná, můžou se tvořit více pupínky, pleť je náchylnější k poškození a řada dalších problémů.
Zdravá pokožka většinou má kyselý ochranný plášť v pořádku a také ho dokáže vlastními silami sama obnovit, pokud ho něco naruší. Dehydratovaná, problematická, unavená nebo prostě jen stresovaná pokožka tyto své schopnosti často ztrácí. A pokud narušíte její pH, tak můžete problémy pokožky ještě dále zhoršit. Proto se také řeší pH kosmetiky a to především při umývání. Voda má totiž přirozeně vyšší pH než pokožka. A pH má také často vyšší ta kosmetika, která se používá na umývání pleti.
Menší odbočka: Už to bude téměř deset let, co jsem bydlela v Aalborgu v Dánsku. A pamatuji si, jak jsem tenkrát řešila opravdu extrémně tvrdou vodu (mívá spíše vyšší pH). A také si pamatuji, jak se mi postupně horšila pleť. Měla jsem více pupínků, měla jsem pleť suchou, což jsem do té doby neměla, měla jsem ji podrážděnou a skoro až bolavou na dotek. A kyseliny mi v té době dělaly opravdu hodně dobře.
No a právě AHA kyseliny můžou být jedním z prostředků, které vám pomůžou pH pleti lépe regulovat. Nebo regulovat není správné slovo, spíše vám kyseliny pomůžou s tím, abyste pH pleti méně narušovali. Přičemž AHA můžete zapojit už do umývání pleti nebo do následné tonizace.
-> low pH cleanser
Pro zdravé pH pleti se často skloňuje především to, že budete používat šetrný způsob čistění pleti, včetně šetrných produktů. Čisticí gely, mléka, krémy, odličovače a podobně by měly mít nízké pH, nejlépe kolem pěti a nižší. Tak, aby se zbytečně nenarušovalo přirozené pH pleti, které je právě kolem pěti. Problém je, že většina prodávané kosmetiky na sobě nemá napsané, jaké je její pH. Najít si ten opravdu low pH čistič vás tak bude stát nejspíše dost googlení a hledání různých recenzí na netu.
Neplatí tedy, že každý low pH cleanser obsahuje AHA kyseliny. Ale moje pleť má právě ty s kyselinami tak nějak raději. Častěji mi přijde, že lépe čistí a jsou mi na pleti příjemné. Proto také opravdu ráda sahám po čištění pleti s AHA nebo alespoň s enzymy. Gely nebo čisticí prášky opravdu ráda používám právě s AHA. Hodně low pH cleanserů mi totiž přijde tak nějak mazlavých a málo umývají. Sice jsou šetrné, ale prostě já si je moc neužiji. Pokud ale tyto obsahují AHA, tak jsem vypozorovala, že je mnohem větší pravděpodobnost, že mi bude čisticí gel vyhovovat.
Tosowoong Enzyme Powder Wash
Elizavecca Enzyme Powder Wash
The Inkey List Salicylic Acid Cleanser
-> AHA tonery
Jasně, AHA tonery mají především tu vlastnost, že pleť exfoliují, zjemňují, rozjasňují a regenerují. Ale takovým příjemným vedlejším účinkem je právě to, že pomáhají obnovit kyselé prostředí pleti. A to bezprostředně po omytí vodou, tedy potom, co se pH pleti díky vodě a čisticím gelům zvýší. Je tedy pravdou, že AHA produkty můžou mít pH až příliš nízké. A pak můžou stejně jako voda a další produkty s vysokým pH zbytečně narušit kyselý ochranný plášť pleti. To je ten nežádoucí vedlejší efekt AHA. A proto je také tak důležité najít si produkt, který bude vaší pleti vyhovovat.
AHA tonery totiž chcete používat pravidelně a dlouhodobě. Nemusí být na svém maximálním účinku, nemusí být ty nejsilnější, co najdete na trhu, naopak by měly být dostatečně jemné, abyste je opravdu používali každý den, a aby tak dokázaly dát pleti co nejvíce. Po umytí pleti totiž pomáhají snižovat její pH a obnovovat tak kyselou ochranu. Ostatně ne náhodou se ta přirozená ochrana pleti nazývá kyselá, že ano.
The Ordinary Toning Solution Glycolic Acid 7%
Acwell 5.5 Licorice pH Balancing Cleansing Toner
Beauty of Joseon Bubble Toner Green Plum + AHA
(2) cenově dostupné, poměrně stabilní
Velkou výhodou AHA produktů je to, že AHA jako aktivní látka a jako kosmetická ingredience je poměrně stabilní a navíc cenově dostupná. Zastavím se tedy u toho slovíčka stabilní. Ohledně stability je nejdůležitější pH produktu. Čím vyšší pH totiž kyselinový produkt má, tím je méně účinný. Má menší exfoliační účinky a AHA při vyšších hodnotách sice funguje jako humektant, ale už nefunguje jako chemický peeling. No a pH produktu vlastně narušujete při každém použití, při každém otevření a aplikaci produktu.
Stabilita AHA je tak narušována s každým použitím, záleží samozřejmě hodně na balení, na celkové formulaci produktu a na mnoho dalších faktorech. I tak je ale moje zkušenost taková, že si raději používání AHA tonika nikdy neschovávám na pozdější akce. Dlouho dobu jsem si vždy AHA tonery schovávala přes léto do skříně a vytahovala znovu třeba po čtyřech měsících. No a musím říct, že prostě to už pak na podzim nefunguje. Pokud si ale toner otevřu na podzim, tak víceméně vím, že ho budu mít na jaře spotřebovaný. Stabilita během tohoto půl roku při používání je dobrá. Ale další půl rok ve skříni s tím dokáže dost zatočit.
Další velkou výhodou AHA je to, že prostě ty produkty nejsou příliš drahé. Minimálně s ohledem na to, jak velké je balení těchto produktů a jak dlouho vám vydrží v koupelně. Oproti třeba retinoidovým sérům, které jsou náročně formulované pro větší stabilitu a pro větší účinky, je prostě AHA toner levný. Stejně tak oproti produktům s vitaminem C, kde platíte hlavně za stabilizaci a účinek kyseliny ascorbové. U peptidů zase platíte za nové molekuly, za nové průzkumy a za nové patenty.
Spousta mnou oblíbených aktivních látek má prostě nějaký důvod pro to, aby nebyly levné. Lepší stabilizace produktu, lepší molekuly pro lepší pronikání do pleti, zvýšená účinnost. Oproti tomu AHA jsou jednoduché, snadno použitelné a prostě levné. Pominu to, že někdo s citlivou pletí možná bude muset hledat a bude využívat spíše novější molekuly (PHA) používané v kosmetice. Já to ale u kyselin nepotřebuji. Zatímco retinoid mě vždy dokáže přesvědčit, abych vyzkoušela něco nového a klidně i dražšího, tak AHA kyselina mi stačí lactic acid a nejspíše si s ní vystačím ještě dlouho.
Paradoxně tak právě u AHA produktů mám asi nejmenší stupeň nějaké fluktuace a hledání nového lepšího produktu. Zatímco nové peptidy zkouším pořád, stejně tak i retinoidy mě dokáží přesvědčit, že mám utratit větší peníze za lepší výsledky… tak prostě u AHA se držím při zemi. Protože vím, že mi to bude fungovat.
Proč jsou aktivní látky tak drahé?
- Vitamin C? Protože potřebuje stabilizovat (u laa), aby to alespoň nějak fungovalo (u derivátů).
- Retinoidy? Aby byly šetrné a dobře snášené a co nejúčinnější, pro lepší stabilizaci.
- Peptidy? Za nové molekuly a pro výzkum.
- BHA? Pro lepší formulaci, aby to méně vysušovalo. (Ale uznávám, dá se dobře pořídit i levně.)
Neříkám, že všechny další aktivní látky budou levné. Ani to, že nekoupíte céčko nebo retinol levně. Ale asi tak nějak chápu aktivní látky a navíc jsem často i motivovaná ty dražší produkty třeba i koupit. AHA oproti tomu pocitově řadím spíše k levnějším látkám. Preferuji ji ve formě tonika, větší množství produktu pro dlouhodobé používání. Do podobné kategorie si osobně řadím i hyaluron nebo niacinamide.
Medik8 Liquid Peptides
Geek&Gorgeous 101 C-glow Vitamin C serum
Cosrx BHA Blackhead Power Liquid
Medik8 Crystal Retinal 10
(3) regenerace a nejrychlejší působení
Regenerace je takový ultimátní cíl všemíra péče o pleť. Prostě chcete mít regenerovanou pleť. Chcete přes noc zahojit pupínek, chcete zahojit všechny jizvičky a poškození, chcete, aby se vám pleť hojila jako ve dvou letech. Kdy jste v pondělí spadli na kolena a ve středu jste už ani nevěděli, že tam bylo nějaké bebí. Chcete mít prostě superschopnost superhojení. Ony i ty vrásky pak vypadají menší, barva pleti je zdravější, celkový tón hezčí… no prostě superschopnost krásné pleti.
Existuje více látek, které vám s tímto pomůžou (třeba retinoidy nebo kyselina askorbová), ale superstárem je v tomto ohledu určitě AHA kyselina. Už po týdnu pravidelného používání navíc můžete vidět výsledky. Vitamin C bývá stejně rychlý, ale občas si vezme docela na čas, s retinoidy je to spíše na delší čas. Niacinamide asi taky trošku práce odvede, ale je pomalý a navíc slabý. Hydratace udělá takový ten základ, ale čím jste starší, tím více chcete, a od určitého věku prostě základní hydratace nestačí.
No a přesně pro takové případy je taky AHA. Vlastně ne, není tady pro takové případy, je tady pro každého. Urychlí obnovu kůže, zrychlí regeneraci. A nejen to, dokáže zefektivnit a také zrychlit účinek dalších použitých látek. Pokud najdete tu správnou AHA kyselinu, která bude vyhovovat potřebám vaší pleti bez zbytečných vedlejších účinků, tak jste našli booster, který vám zlepší efektivnost i dalších aktivních látek. Ty se lépe vstřebávají, lépe působí, rychleji působí a celkově můžou být silnější a efektivnější.
Všechno je to samozřejmě o balanci mezi pozitivními vlivy AHA a jejími negativními vedlejšími účinky. A další látky do pracně získávané rovnováhy dokážu hodit na jednu či bohužel i tu druhou negativní stranu další závaží, které budete muset zase vyvážit. Ty pozitivní efekty můžou být ale takové, že na všechnu tu práci zapomenete. Protože regeneraci a její podporu chce koneckonců každá pleť. Stará, mladá, suchá, mastná, pupínkatá, vráskatá, všechna.
A nesmíme zapomínat na to, že AHA je jedna z nejbleskovějších látek. I když největší účinky uvidíte po měsíci až dvou používání, tak první výsledky klidně uvidíte už po prvním použití. Po první masce, po prvním dnu s tonerem a se sérem. Do týdne se vám pleť nezmění, ale ty první účinky podle mě uvidíte. To vlastně dělá z AHA kyselin jednu z nejlehčích látek na používání, zatímco u retinoidu nebo peptidů si můžete všimnout něčeho pozitivního až po dvou měsících používání.
(4) AHA hydratuje a pomáhá
Hydrataci potřebuje každá pleť. Nebo tedy takto: hydrataci asi nebudete potřebovat, když jste mrtví. Taky když vidím, jak moje malé dítě dokáže celý den fungovat na jedné skleničce vody, tak asi hydrataci nepotřebují ani malé děti. Jinak ale je hydratace dobrá věc. A to, že jsou AHA přirozeně hydratanty, je prostě příjemný bonus, který potěší.
Je tedy pravda, že používat AHA na hydrataci je hodně dvojsečná zbraň a vybrat si silnou AHA místo hyaluronu nebo uree nebo glycerinu může znamenat problém. Protože na rozdíl od ostatních hydratantů je prostě AHA plná vedlejších efektů, které vám ty hydratační výhody zase seberou. Pokud ale najdete AHA, která vaší pleti vyhovuje, kterou tolerujete dlouhodobě, tak prostě to, že dokáže zadržovat v pleti vodu, je hodně příjemným bonusem.
Díky tomu může být AHA velmi vhodná i pro suchou a dehydratovanou pleť. Pomáhá zlepšovat hydrataci, navíc funguje jako chemický peeling, díky tomu se další hydratační produkty lépe vstřebávají a pracují efektivněji. Proto je také AHA často jednodušším pomocníkem proti pupínkům, na rozdíl od BHA tak moc nevysušuje a nenamáhá pleť, naopak pomáhá zadržovat vodu a může být na pleti příjemná i jen tak samotná.
Tak co přesvědčila jsem vás, že AHA je skvělá i pro váš typ pleti?
5 thoughts on “4 důvody, proč má pleť ráda AHA kyseliny”