Je možné, že prostě červený peeling od Ordinary přišel moc pozdě. Asi kdybych ho vyzkoušela před pěti lety, asi bych ho měla raději. Teď na něm ale vidím jen samé chyby. A nejsou to chybky, co bych je jen tak ignorovala, jsou to spíš chyby, které mě dost vysírají. Jako jo, já jsem si to spotřebovala, své si to odmakalo, ale no znovu si ho pořizovat určitě nebudu.
Pro ty, co se nechytají, tak co to vlastně takový červený peeling je. To je lahvička od The Ordinary, ve které je schovaná docela velká dávka ovocných kyselin. Jsou tam různé AHA i BHA. Peeling po nanesení trošku štípe, má krvavou barvu a po umytí by měl nechat jemnou a hladkou pleť. Funguje to na pupínky, pomáhá to s regenerací, obnovuje to pokožku a je to prý jen pro pokročilé uživatele. Tolik teorie, co na to moje praxe? Asi to nemám moc ráda a znovu si to nekoupím. Protože:
(1) Proč nemíchat dohromady salicylovou a glykolovou?
Podle The Ordinary má peeling pH 3,5, mi to podle měření přišlo spíš víc, někde pod 4, ale tak dobře. Problém bych viděla v tom, že zatímco kyselině glykolové a vůbec AHA kyselinám to až tak nevadí a stále je hodně účinná, tak při pH nad 3 docela rapidně klesá účinnost salicylové. No a neříkám, že by glykolová byla špatně, ale moje pleť i já máme raději prostě salicylovou. (více o účinnosti AHA/BHA kyselin při různých pH). Z čehož jasně vyplývá, že bych dost uvítala každé zvlášť.
Navíc je tady další aspekt a to je to, že si myslím, že větší účinnosti se dosáhne, když se kyseliny na sebe navrství postupně, než když se smíchají a aplikují zvlášť. Konkrétně dávám přednost nejdříve aplikaci BHA, která odstraní z pleti mastnotu a mastné špunty z pórů, a poté AHA, moje nej je zrovna lactic, která vnikne do pórů, odstraní zbylé šupinky kůže a navíc podpoří regeneraci.
(2) Jak moc je až moc glykolové?
Zaprvé nemám glykolovou moc ráda. Jako jediná z AHA kyselin mě pravidelně bolí na obličeji a to i v malých koncentracích. Tady je glykolové tak odhadem no víc než 20 %, celkem AHA je tam 30 %, ale ty další kyseliny jsou opravdu až dole ve složení a glykolové je tam nejvíc. Je možné narazit na názor, že cokoliv pod 20 % nestojí za ozkoušení. S tím úplně nesouhlasím, i když jasně vidím, že přesně touto cestou se The Ordinary vydalo, čím víc, tím lepší. A je to jen osobní preference, ale tento peeling je moc silný. Bohužel je moc silný jen při nanesení, kdy mě pálí. Ale účinky to má průměrné a nejsou tak silné, tedy takové, aby odpovídaly té bolavé 30% koncentraci.
Rozhodně má na moji pleť lepší účinek například navrstvení 2% salicylic a pak 10% lactic od Bravura London. Jsem potom regenerovanější, mám ráno hezčí pleť a přijde mi, že i dlouhodobě se mi dělá méně pupínků. Navíc to vůbec nebolí. Jako po umytí krvavého The Ordinary mám možná i hladší pleť a k jeho chvále můžu přidat i to, že nejsem nějak červená a podrážděná. Ale dlouhodobější účinky to má dost malé, na to jak velkou sílu si na sebe mažu. Nebo takto: dlouhodobé účinky prostě neodpovídají krátkodobé nepohodlnosti při používání.
(3) Jak moc je moc červené?
A další věcí je ta červená barva. Navíc mi to přijde ulepený a je fakt divný, že když to rozmazávám na pleti, tak to začne tak zvláštně pěnit do růžové. Pak to lepí a bolí a musí se umývat umyvadlo, protože mi to káplo, a přitom to pořád bolí. Až to za pár minut bolet přestane, ale pořád je to červené. Tyhle chemické peelingy navíc nechávám působit třeba deset dvacet minut a pak na ně pravidelně mažu ještě jílové čistící masky, protože mi to přijde jako nejlepší kombinace a funguje to na mě spolehlivě a nejlíp. No jo, ale s The Ordinary musím na červenou namazat třeba černou masku a jako klidně mě mějte za divnou, ale mně se to barevně nelíbí. Takže tak.
Jsem se do skupiny obdivovatelů prostě nezařadila.
(*koupený na asosu) (starý článek)
7 thoughts on “3 důvody, proč nemám ráda červený peeling od The Ordinary”