
Tento článek je určený všem, kteří zatím trošku tápou ve vlastní péči o pleť. A taky těm, kteří chtějí vyzkoušet značku Ordinary a nejsou si jistí, po čem sáhnout. Existují dva rozdílné přístupy a mnoho cest někde mezi. První cestou je to, že si necháte svou vlastní péči o pleť a vyzkoušíte postupně pár produktů Ordinary. A nebo se do toho vrhnete po hlavě a sestavíte si celou ranní i večerní rutinu od Ordinary. Dneska tady nabídnu možnosti, po čem u Ordinary sáhnout, u obou těchto skupin.
Přičemž si ale myslím, že ta maximální cesta, tedy že si sestavíte celou rutinu od Ordinary, není úplně šťastná. Možná pro nenáročné uživatele, kteří si vystačí jen se základní péčí, chtějí to levně a chtějí toho málo. Jenomže pro takové uživatele není Ordinary moc určené a efektivnější péči najdete spíše u komplikovanějších, i když dražších značek.
Možná je kompletní péče od Ordinary spíše vhodná pro někoho, kdo si chce seskládat velké množství aktivních látek a ty na sebe jednoduše vrstvit v mnoha krocích péče. Jenomže takový pokročilý uživatel se podle mě jen s Ordinary nespokojí. Navíc Ordinary nemá prostě všechny produkty stejně dobré a často můžete nakoupit za stejné peníze u jiné značky vhodnější produkt pro vaši pleť.
Každopádně to, jak si přesně poskládáte svou péči, už nebude na mě, ale na vás. Já vám tady jen v první části článku doporučím produkty, které jsou podle mě jednoduché na kombinování s čímkoliv a které tak bez problémů můžete zařadit do jakékoliv rutiny. A v druhé části se pak zamyslím nad tím, jaké produkty bych doporučila, pokud bych měla sestavit péči o pleť jen z produktů Ordinary.
The Ordinary – péče o pleť
Pokud jde o značku Ordinary, tak tu používám vlastně téměř od jejího začátku, Ordinary bylo na trh uvedeno v roce 2016, myslím, že už během roku 2017 jsem pokoupila a vyzkoušela polovinu sortimentu a během následujících šesti let jsem vyzkoušela i tu druhou polovinu. Taky jsem napsala už řadu článků na toto téma.


Na téma Ordinary si přečtěte:
Ordinary je skvělá značka především pro situaci, kdy hledáte péči o pleť s konkrétní aktivní látkou. Chcete tuto látku používat co nejjednodušeji a co nejjednodušeji ji zařadit do své stávající péče. Nechcete komplikované sérum, které bude kombinovat několik látek a bude stát několik tisíc. Místo toho chcete třeba vyzkoušet novou aktivní látku a za vyzkoušení zaplatit pouze pár stovek.
Značka je taky skvělá v tom, že když už si nějaký jejich produkt oblíbíte, tak většinou ho můžete bez problémů používat s jakoukoliv další kosmetikou. Přitom za ten oblíbený produkt nezaplatíte moc a můžete ho mít bez problémů doma nasyslený hned v několika lahvičkách. Alespoň tak to dělám já, že vždy během Black Friday výprodeje nakoupím zásobu peptidů, céčka a retinoidu a vystačím si s tím celý rok. Občas vyzkouším i něco jiného, ale k Ordinary a k těmto nasysleným zásobám se ráda vracím.
Pokud tedy chcete vyzkoušet něco od Ordinary, tak si můžete vybrat vlastně cokoliv. Já osobně bych asi na první vyzkoušení značky nabídla něco z následujícího. Ať už důvodu toho, že se tento produkt dobře kombinuje, že ho ve své péči potřebujete nebo že je to něco unikátnějšího, co hned tak někde nepořídíte.
1 produkt, který si koupit do Ordinary
Hydratační sérum
Hydratační sérum je asi nejjednodušší forma pleťového séra. Navíc zrovna hydratační séra od Ordinary jsou všechna nekonfliktní, fungují s čímkoliv a kdykoliv, opravdu nejsou drahá a můžete se jimi polévat od hlavy až po paty. Osobně sice spíše preferuji Hada Labo tonery, protože je to vlastně ještě levnější, v jednom produktu dostanete o dost větší množství. Ale pokud máte rádi séra s klasickou kyselinou hyaluronovou, tak u Ordinary nesáhnete vedle.
Nabízí celkem 4 základní hydratační séra:
- Hyaluronic Acid 2% + B5,
- Marine Hyaluronics,
- Alpha Arbutin 2% + HA,
- Amino Acid + B5.
Upřímně mezi obyčejným hyaluronem a mořským hyaluronem jsem neviděla rozdíl. Snad jen mi tenkrát ten mořský přišel tekutější a osobně jsem preferovala normální hyaluron. Má podle mě lepší gelovitou texturu. Pokud nemáte rádi hyaluron, tak u Ordinary nabízí i hydratační amino kyseliny. Já jsem opět neviděla moc rozdíl a osobně bych raději sáhla jen po obyčejném hyaluronu.
Jako hydratační sérum funguje i hyaluron s alpha arbutinem. U Ordinary to označují spíše jako rozjasňující sérum a mělo by to působit na pigmentové skrvny, ale za mě to moc nerozjasňovalo. Pokud je ale pro vás obyčejný hyaluron moc obyčejný, tak můžete sáhnout právě po tomto s alpha arbutinem, jako po pokročilejší hydrataci. Ostatně hyaluron mají Ordinary snad v každém druhém séru, takže výběr je ještě širší.


Potřebujete o hyaluronu znát více a chcete vědět, jaké jsou jeho výhody, případné nevýhody a limity? Proč je dobré hyaluron používat a s čím vším vám může pomoci? Jak přesně takový hyaluron hydratuje a jak pracuje v pleti?
Peptidové sérum: Argireline
Jako hydratace fungují i peptidová séra. Peptidy navíc nejen hydratují, ale pomáhají také pleti bojovat se stárnutím. Ať už zlepšují současný už zestárnutý stav. Nebo taky působí jako prevence před budoucím stárnutí. Fungují totiž jako stavební materiál pro kolagen nebo elastin, záleží na konkrétním peptidu.
U peptidů má Ordinary na vybranou z mnoha možností a na širokém cenovém spektru:
- Multi-Peptide HA Serum (dříve Buffet),
- Matrixyl 10% + HA,
- Argireline Solution 10%,
- Multi-Peptide + Copper Peptide 1%,
- Aloe 2% + Nag 2% Solution.
Přičemž pokud by to měl být váš první produkt Ordinary a jen si chcete vyzkoušet peptidy, tak já se přimlouvám za Argireline. Ten si kupuji opravdu opakovaně. Stojí málo, má naprosto nekonfliktní konzistencí, snadno se používá a podle mě má jako jediný ze všech Ordinary peptidů viditelné účinky. Alespoň na mě a mé pleti. Nabízí se ještě měděný peptid, ale to se musím přiznat, že verze Ordinary mi nic nedělá, že mnohem lepší jsou Copper Peptide od Niodu.


K čemu vám slouží peptidy, jaké peptidy můžete v kosmetice používat a jak fungují v pleti? Je to protivráskový zázrak nebo spíš ani ne?
AHA kyseliny: Lactic Acid 5%
AHA kyselin mají Ordinary na výběr hned několik a to v několika silách. U Ordinary najdete glykolovou, mléčnou a mandlovou, stejně tak i BHA kyseliny. Záleží na vás, co přesně vaše pleť snese. A zrovna AHA kyseliny si myslím, že jsou dalším ideálním začátečnickým produktem. Jejich velkou výhodou totiž je, že výsledky můžete vidět téměř okamžitě. A to i když si vyberete jen slabší kyselinu. Zatímco u peptidů si budete muset na výsledky počkat třeba i pár týdnů.
Konkrétně mají v nabídce pak tyto AHA:
- 5% Lactic Acid,
- 10% Lactic Acid,
- 7% Glycolic Acid,
- 10% Mandelic Acid,
- 30% AHA + 2% BHA (červený peeling).
Je hodně lákavé samozřejmě sáhnout po červeném peelingu s vysokým procentem, protože bude přece nejúčinnější. Za mě je ale možná lepší upřednostnit slabší séra. A myslím si, že 5% Lactic Acid je skvělým kandidátem na prvotní použití. Toto sérum je dostatečně jemné i pro časté použití, zbytečně nedráždí a zbytečně vás neodradí tím, že by bylo moc silné. Navíc má postupně opravdu hezké účinky, vyhlazuje, podporuje regeneraci, zjemňuje texturu pleti.
Vitamin C: Ascorbic Acid 8%
Podobně jako u AHA kyselin nebo peptidů, tak i sér s vitaminem C nabízí Ordinary hned několik. V různé síle, s různými deriváty, a kdyby vám to nestačilo, tak si to můžete namíchat s práškem. Díky této variabilitě si u Ordinary vybere céčko snad každý typ pleti. Jsou tam séra hodně silná a dráždivá, ale i slabá a jemná:
- Vitamin C Suspension 23% + HA Spheres 2%,
- Vitamin C Suspension 30% in Silicone,
- Ascorbyl Tetraisopalmitate Solution 20% in Vitamin F,
- Ethylated Ascorbic Acid 15% Solution,
- Ascorbyl Glucoside Solution 12%,
- Ascorbic Acid 8% + Alpha Arbutin 2%.
Já osobně jsem velký příznivcem Vitamin C Suspension 23%. Obsahuje totiž l-ascorbic acid, je v nevodní bázi a navíc to je balené v neprůhledné tubě. Sérum tak neoxiduje, vydrží vám opravdu dlouho a stojí opravdu malinko. Hlavně pokud to porovnáte se séry ve vodní bázi, která se většinou během 3 měsíců kazí, protože oxidují.
Ale i když je 23% čisté céčko můj jasný favorit u Ordinary, tak si asi nemyslím, že je to úplně sérum pro začátečníky. Je totiž hodně silné, dráždivé, na pleti může být nepříjemné, má hodně zvláštní hutnou zrníčkovou konzistenci a chápu, proč toto sérum nemá tolik lidí rádo. Pro začátečníky bych tak spíše doporučila jemnější Ascorbic Acid 8% s alpha arbutinem. Nebo pak některé sérum s deriváty.
Retinoid: Granactive Retinoid 2% Emulsion
Poslední skupinou produktů, kterou bych doporučila, že můžete zařadit jako jedinou od Ordinary, jsou retinoidy. Neboli je dobré si vybrat některý z retinoidů od The Ordinary a klidně ho používat jako jediné jejich sérum. U retinoidových sér to vypadá docela komplikovaně, ale Ordinary ve zkratce nabízí produkty se dvěmi různými formami retinoidu.
- První skupinou jsou produkty s retinolem, ty jsou v nabídce v síle 0,2% a 0,5% a 1%. Jsou ve skvalenové bázi, tedy jsou to spíše takové pleťové oleje.
- Druhou skupinou jsou pak opět skvalanové oleje, ale s molekulou Hydroxypinacolone Retinoate, což je jeden z novějších a poměrně populárních, protože účinných retinoidů. Koncentrace je 2% nebo 5%.
- No a takovou podskupinou je retinoid v emulzi, který má v sobě jak Hydroxypinacolone Retinoate, tak i molekuly retinolu. Konzistenci má nejlehčí, nejvíce takovou sérovitou.
Pro mě jsou bohužel skvalanové oleje nepřijatelné, nemám je na pleti ráda, nevsakují se mi a lepí. Ale spoustě lidí právě tyto oleje vyhovují. Za mě je ovšem favoritem právě retinoid v emulzi a doporučuji ho komukoliv kdykoliv. Stejně tak ho doporučím i jako začáteční produkt od Ordinary. Jen pozor, pokud jste začátečníci i u retinoidů, tak začínejte opatrně.
Jak si sestavit péči na pleť Ordinary
Pokud si budete sestavovat celou péči od Ordinary, tak je dobré pamatovat na to, že v mnoha kategoriích má značka hodně omezené možnosti a že se vám bude špatně vybírat. Alespoň mě odličovač nebo čistící gel Ordinary vůbec nevyhovovaly a neumím si moc představit, že bych to používala opravdu pravidelně, ráda jsem se od těchto produktů po spotřebování odpoutala a vybrala si něco lepšího jinde.
Ale chápu, chcete to od Ordinary, je to dobře dostupné a levné, nechcete to komplikovat, možná to chcete zkusit a pak se uvidí. Takže jak si poskládat péči na pleť od Ordinary?
Začněte základem pro ráno a večer a poté přidávejte jednotlivá séra, podle toho, jaký problém chcete řešit. To je ostatně i v pozadí jakékoliv filozofie značky. Nabízí pleťová séra omezená na jednu aktivní látku, která dokáže řešit jeden problém pleti. No a pokud máte problémů více, tak si vždycky můžete péči navrstvit z více sér.
Základní Ordinary péče o pleť ráno
- Protože mi opravdu nevyhovoval Squalane čisticí gel, tak na ráno doporučím spíše jemně pěnící Glucoside Foaming Cleanser.
- Značka nemá v nabídce klasický hydratační toner, jen toner s AHA kyselinami. Jako základní hydratace vám tak bude muset stačit hyaluronové sérum.
- Jako krém bude muset stačit Natural Moisturizing Factor + HA. Je to hodně základní krém, osobně bych si ho nevybrala, ale není vyloženě špatný a je hodně chválený.
- SPF krémy nabízí Ordinary dva, ani jeden bych nedoporučila, nejsou moc dobré. Pokud ale trváte na komplet péči od Ordinary, tak sáhněte po třicítce.
Základní Ordinary péče o pleť večer
- Pro odlíčení sáhněte po Glycolipid Cream Cleanser a poté opět po pěnícím Glucoside Cleanser.
- Jako toner použijte Glycolic Acid 7% Tonic Solution. Jen si dejte pozor, aby každodenní použití nebylo na vaši pleť až moc, v takovém případě pak některé dny nahraďte AHA toner některým z hyaluronových sér.
- Jako krém opět použijte Natural Moisturizing Factor + HA. U Ordinary si můžete vybrat i z pleťových olejů, ale to bych spíše doporučovala přeskočit, obyčejný hydratační krém bude stačit i na noc.
Pro základní ranní i večerní péči by vám tedy mělo stačit těchto 7 produktů. Co tato základní péče umí? Pleť vám umyje, hydratuje, exfoliuje, ochrání ji proti sluníčku a namaže základním bariérovým krémem. A v základu toto stačí pro každý typ pleti. Důkladné vyčištění, pravidelná hydratace a to nejen sérem, ale i pitným režimem, ochrana před stárnutím od sluníčka a základní hydratace v podobě krému. Z tohoto pohledu je tam AHA toner trošku zbytečný, navíc nemusí být vhodný pro každou pleť a pro každodenní použití. Pro základní péči by vám tak mohlo stačit i jen 6 produktů.
Teď ale začíná ta zábavná část. Tato základní rutina vám sice může pomoci ke zdravé pleti, ale proti konkrétním problémům můžete do této základní péče přidat séra. Můžete se držet spíše minimalismu a přidáte jedno sérum pro ranní i večerní použití. A nebo se přikloníte spíše k maximalismu a ráno si přidáte tři séra, večer hned čtyři? Je to jen na vás.


Pleťová séra Ordinary
Pleťová séra poté vybírejte nikoliv podle typu své pleti, ale spíše podle problémů, které chcete řešit. Neboli každé pleťové sérum od Ordinary je víceméně vhodné pro jakýkoliv typ pleti, pokud právě řeší daný problém. Akné, suchá pleť, vrásky, pigmentace, černé tečky, stárnutí pleti a podobně.
Séra vrstvíte po umytí a tonizaci/hydrataci pleti. Neboli nejlépe mezi druhý a třetí krok výše naznačené pečující rutiny. Existuje několik různých pravidel pro vrstvení kosmetiky na pleti, v konečném výsledku mi ale přijde, že na tom až tak nezáleží. Že to na sebe můžete mazat téměř v libovolném pořadí, jen dodržte dvě pravidla. První, že séra mažete na čistou pleť a nakonec se přemáznete něčím bariérovým (olejem/krémem). Druhý, že nebudete moc míchat pH sensitivní produkty s kyselinovými produkty, takže při použití AHA séra a měděného séra, bych mezi mazáním dala půl hodiny pauzu. Konkrétní doporučení vždy najdete v popisu produktu a nebo na stránkách Ordinary. Stejně tak na stránkách Ordinary najdete rozdělení na denní a večerní péči.
Jaký problém je třeba řešit?
Pro řešení problému je často více cest k výsledku, stejně tak jako jeden produkt může řešit i více problémů než pouze jeden. Jako příklad je možné uvést akné. S pupínky vám velmi dobře pomůže BHA, ale i AHA. Záleží na konkrétní pleti, co vám více sedne. Oproti tomu třeba také sérum s vitamínem C je skvělé nejen na regeneraci a jako antioxidant a proti stárnutí pleti, ale také na rozjasnění a může pomoci i proti akné. Každý produkt má poté případně i nějaké vedlejší účinky a podobně, nemusí vám sednou a tak.
I tak se to pokusím v této kapitole maximálně zjednodušit. A do seznamu vždy zahrnu problém, který je třeba řešit, navrhnu aktivní látku, kterou bych já použila, a poté i konkrétní produkt Ordinary. Berte tento seznam s rezervou. Pokud ale v sortimentu opravdu tápete a nevíte, odkud začít, tak by toto mohl být právě ten startovní krok, kdy si vyberete vhodnou péči. Kterou případně poté upravíte.
Problém -> aktivní látka -> Ordinary produkt
- Akné -> BHA -> Salicylic Acid 2% Solution
- Černé tečky -> BHA -> Salicylic Acid 2% Solution
- Dehydratovaná pleť -> hyaluron -> Hyaluronic Acid 2% + B5
- Drsná pleť -> AHA -> Lactic Acid 5% + HA
- Mastná pleť -> niacinamide -> Niacinamide 10% + Zinc 1%
- Nerovný tón pleti -> niacinamide -> Niacinamide 10% + Zinc 1%
- Ochrana před stárnutím -> antioxidanty -> Vitamin C Suspension 23% + HA Spheres 2%
- Pigmentové skvrny -> vitamin C -> Vitamin C Suspension 23% + HA Spheres 2%
- Podrážděná červená pleť -> peptidy mědi -> Multi-Peptide + Copper Peptides 1% Serum
- Stárnutí pleti -> peptidy -> Argireline Solution 10%
- Suchá pleť -> některý z olejů -> 100% Organic Cold-Pressed Moroccan Argan Oil
- Viditelné vrásky -> retinoidy -> Granactive Retinoid 2% Emulsion
- Zašedlá pleť -> AHA -> Lactic Acid 5% + HA
Problémů můžete vymyslet i mnohem více. Jejich výčet a také výběr produktů podle daného problémů opět najdete docela hezky zpracované na stránkách deciemu. Kde si můžete produkty filtrovat podle problémů, které chcete řešit. Také podle aktivní látky, kterou chcete používat. Na výběr je toho hodně, tak snad jen závěrem k pleťovým sérům dodám, že je dobré zařazovat jednotlivé produkty postupně, třeba s týdenním i delším rozestupem. Abyste lépe dokázali odhadnout výsledky a hlavně dokázali eliminovat případné nepříjemnosti. Protože ne každé sérum musí sednout každé pleti.


The Ordinary Salicylic Acid 2% Masque


The Ordinary AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution
Další péče od Ordinary
Kromě pleťových sér nabízí Ordinary i další péči. Hlavně bych v tomto zmínila masky a peelingy. Tedy konkrétně černou BHA masku proti akné a červený peeling AHA+BHA. Oba tyto produkty rozhodně stojí za zkoušku. Tvoří velmi hezký doplněk k pleťovým sérum.
- Salicylic Acid 2% Masque působí proti pupínkům i proti černým tečkám, ani moc nevysušuje a dobře se používá.
- AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution je jak proti akné, tak i proti zašedlé a nerovné pleti, proti pigmentovým skvrnám i pro urychlení regenerace.
Pokud ale máte péči o pleť rádi a rádi si vrstvíte různé typy produktů, stejně tak pokud rádi používáte různé typy odličovačů nebo čisticích a jiných pleťových masek, tak si bohužel u Ordinary moc nevyberete. Výběr je téměř minimální, Ordinary chybí například pořádný hydratační toner pro různé typy pleti, první esence, hydratační masky, odličovací olej nebo balzám, různé druhy čističů pleti, stejně tak nemají nabídku očních nebo pleťových krémů, musíte si vystačit s minimem.