Retinoidy v různé formě jsou jedna z mých oblíbených složek v kosmetice. Hned po BHA a SPF. BHA na akné a černé tečky, SPF na vnější ochranu proti vráskám, retinoidy pak proti vráskám i proti pupínkům. Co víc chtít. Přiznávám se tedy k tomu, že můj vztah k retinolům a různým retinoidům je hodně ovlivněn nejspíše i tím, že moje pleť tyto látky velmi dobře snáší. I tak si ale myslím, že retinoly patří do každé, ano opravdu každé, koupelny a péče o pleť. A to i když je vaše pleť netoleruje tak dobře, jako ta moje. Pokusím se to tedy shrnout a vysvětlit v dnešním článku. Jak začít s retinoly a co udělat pro to, aby dělaly více užitku než problémů?
Retinolové líbánky
To je termín, kterým já osobně označuji období, kdy začínám používat produkt s retinolem. A kdy během několika týdnů až tak dvou měsíců vidím na pleti účinky. A to ty pozitivní i negativní. Ty, co se ukážou už po pár dnech používání, i ty, co se naplno ukážou až během měsíců. Je to období, které může znamenat škaredou pleť, ale ze kterého se vyloupnete hezčí. Může to ale také znamenat, že hned od prvního dne uvidíte kousek po kousku, jak je pleť lepší.
Retinolové líbánky má každá pleť jinak. Problematická a aknózní pleť nejspíše uvidí účinky dříve. Akné bude pod kontrolou a pleť se bude lépe regenerovat. Já to vídala opravdu během pár dní. A teprve poté během pár týdnů se ukázaly negativní důsledky, jako je suchá nebo červená pokožka. Starší pleť, která chce retinolem řešit především vrásky, pak uvidí pozitivní účinky o dost později. A bude si muset tím období červené a podrážděné pleti projít, aniž by věděla, co dobrého ji na konci čeká.
A protože je každá pleť jiná, tak i ty účinky bude vnímat jinak. Špatné období červené podrážděné pleti může trvat moc dlouho. A bez toho, abyste viděli, co vlastně všechno dobrého retinol v pleti udělal. Než se dostaneme k tomu, jaké jsou hlavní zásady při začátku používání retinolu, pojďme si shrnout ty pozitivní i negativní důsledky.
Co všechno umí retinol udělat pro vaši pleť:
- působí proti akné, pomáhá předcházet tvorbě pupínků, ty stávající pupínky uzdravuje a vytahuje z pleti,
- pomáhá regenerovat, obnovuje a zrychluje regeneraci pleti,
- působí na jizvy, na pigmentové skvrny, pleť uzdravuje,
- pomáhá s tvorbou kolagenu, zvyšuje pružnost pleti, zjemňuje vrásky,
- prostupuje do pleti, kde pomáhá s buněčnou obnovou a tvorbou kolagenu,
- zlepšuje dlouhodobou hydrataci pleti a pomáhá udržovat vodu v pleti.
Jaké jsou nežádoucí účinky retinolů:
- mají peelingový efekt, urychlují obnovu kožních vrstev a rychleji pokožku zbavují svrchní vrstvy,
- jsou dráždivé, pokožka může být začervenalá a bolavá,
- krátkodobě vysušují, zbavují pleť mazu, a pokožka tak nepříjemně pne,
- celý proces zvykání na retinoly může být dost bolavým a zarudlým zážitkem.
Jak tedy snášet lépe retinoidy?
Hlavní zásady při používání retinoidů a především pro začátek používání by se daly shrnout do následujících tří bodů.
- Dobře si vyberte typ retinoidu, tedy aktivní molekulu, kterou budete v produktu používat. V dnešní době začíná být trh velmi nasycen a na výběr je toho hodně.
- Důležitý je i výběr konzistence. Jsou produkty, které budou dráždivější a vhodnější spíše pro pokročilé uživatele. A naopak jsou produkty, které dobře snáší i citlivá pleť.
- V neposlední řadě pak můžete samozřejmě podráždění pleti zmírnit tím, jak budete retinolové produkty používat. Jak často, s čím je nakombinujete, kdy je namažete a podobně.
Tak se pojďme na tyto tři skupiny podívat blíže.
Retinoly vs. retinoidy
Pro začátek si pojďme prosvištět slovíčka. Není totiž retinol jako retinoid. Což v okamžiku, kdy budete hledat ten nejlepší retinoid pro svou pleť, může být docela zásadní zjištění. Na druhou stranu mám ale pocit, že oba termíny se v dnešní době používají jako synonyma. Přičemž se slovíčko retinoly používá velmi často ve stejném významu jako retinoidy. A ano i mně to občas ujede. Hlavně, když se retinol použije v množném čísle. A v předchozím textu jsem to taky mrskala, jak mi to přišlo pod prsty na klávesnici.
Takže jak to tedy je. Jaký je rozdíl mezi retinoly a retinoidy.
- Retinoidy je souhrnné označení pro všechny formy vitamínu A, které se používají v kosmetice. Jednou z molekul je například retinol. Retinoid je širší pojem než retinol, zahrnuje velké množství dalších molekul.
- Retinol je konkrétní molekula, která se používá v kosmetice, retinoly jsou retinoidy, spolu s dalšími molekulami. Retinol je mnohem užší výraz, i když se často používá v širším významu.
Proč je toto důležité si pamatovat? Většinou v běžné konverzaci to až tak důležité nebude. Pokud ale máte opravdu citlivou pleť, retinoidy špatně snášíte a stejně je chcete používat… tak je prostě dobré pamatovat na to, že na výběr máte z mnoha dalších molekul. Že možná vám retinol nevyhovuje, ale jiná forma vitaminu A pro vás bude přijatelnější.
Nevyznáte se v retinoidových molekulách a nevíte, která je ta nejlepší, nejúčinnější, vlastně ani nevíte, jaká to molekula je, jak se jmenuje a jak ji hledat?
-> Tak na to jsem sepsala článek.
(A taky hlavně pro sebe, protože si to nepamatuji, a občas si to proto chodím prosvištět.)
Nejen na molekule záleží, aneb konzistence jako další faktor
Pokud retinoidy pleť špatně snáší, tak můžete samozřejmě vybírat z různých molekul. A nejen to, můžete si vybírat i z různých typů produktů a z různých konzistencí. Přičemž na konzistenci a typu produktu často záleží, jak to bude pleť snášet. Teoreticky by pro pleť nejnáročnější, tedy nejsilnější, forma retinoidů měla být v séru, v esenci nebo případně v toneru. Tyto produkty se totiž často nanáší na čistou pleť, tedy rovnou na pleť, jsou také nejtekutější, mají tak největší pravděpodobnost, že prostoupí v největší možné míře do pleti. A tam můžou působit dráždivě.
Čím později v péči o pleť retinoidy aplikujete, tím je menší míra prostupnosti v pleti. Je to hodně zjednodušené, nemusí to tak fungovat vždy, ale jako pomůcka by to posloužit mohlo. Nejméně dráždivé tak bývají retinolové oleje, což je ale dáno i tím, že jsou v mastné bázi, která prostupuje méně. A oleje také často používají méně účinné a méně dráždivé retinoidy.
Dráždivost retinoidů můžete redukovat použitím
Už jste si vybrali konkrétní retinoid, který chcete používat, taky jste si vybrali konkrétní produkt s danou konzistencí. Jak tedy produkty s retinoidem začít používat. Na internetu najdete hromadu rad a postupů, jak s tím začít. Pokud bych to měla krátce shrnout, tak důležité je na to jít pomalu, v malé koncentraci, mastně a šetrně.
Takže jděte na to pomalu
Nikdo nikdy neříká, že musíte retinoly začít používat každý den, pravidelně každý večer a čekat, že se podráždění pleti nakonec ustálí a zmizí. Naopak je důležité začít používat retinoly pomalu. Při prvním otevření retinoidového produktu si zkuste produkt namazat a pak pár dní počkejte, co to udělá. Klidně dejte pauzu dva tři dny, klidně si ze začátku dávejte retinoidový produkt jednou týdně. Opravdu to není závazné, abyste si mazali retinoly každý druhý den a přes to nejede vlak.
Postupně můžete frekvenci zvyšovat, mažte si retinoly dvakrát týdně, občas zkuste každý druhý den, když to bude pleť dobře snášet, tak klidně přejděte k každodennímu používání. Za všech okolností hlavně a především poslouchejte svoji pleť. Návodů na internetu je hromada a internet vám toho poradí hodně. Ale nejvíc vám řekne vlastní pleť, stačí jen se zastavit a trošku poslouchat. Vždycky můžete přidat, stejně tak vždycky můžete nějaké použití ubrat. Tak, aby byla spokojená právě vaše pleť.
Zvolte si správnou koncentraci
Retinoidové produkty můžete koupit v různých koncentracích. Je ale občas těžké se v tom zorientovat, protože produkty s tretinoinem se prodávají například s 0,1 %, zatímco retinol můžete najít v produktech klidně i s 5% koncentrací. Čím účinnější molekula, tím menší bude její koncentrace v produktu. Jako začátečník spíše raději vynechejte krémy na předpis, ostatně stejně se špatně shánějí a nejsou snadno dostupné. Místo toho se zaměřte třeba na retinolové krémy nebo na jiné šetrnější molekuly a hledejte koncentrace určené pro začátečníky.
Řada značek vám totiž poví, jakou koncentraci doporučují pro začátečníky a mají na výběr alespoň ze dvou produktů. Vyberte si ten slabší, až ho spotřebujete, můžete v procentu přitvrdit. Dobře to má udělané například Medik8. Ty jejich retinoidové krémy tedy podle mě za svou cenu až tak nestojí, ale líbí se mi řada několika vlastně stejných krémů, které se liší koncentrací. A jsou označené podle čísel, od dvojky nejslabší až po nejsilnější desítku.
Samotnou koncentraci si pak můžete doma ještě dále přizpůsobit. Víte, jak se nedoporučuje míchat SPF krém s čímkoliv, třeba s makeupem, protože to oslabí jeho účinnost? Tak podobně můžete oslabit účinnost retinoidů. Stačí vybrané retinoidové sérum nebo krém smíchat s běžným hydratačním krémem a teprve poté nanést na pleť. Získáte tak jemnější verzi, která bude sice méně účinná, ale také méně dráždivá.
Přidejte mastný krém a hydrataci
Mezi hlavní vedlejší a nepříjemné účinky retinoidů patří suchá dehydratovaná a loupající se pokožka. A tyto příznaky můžete mírnit používáním další kosmetiky. Přidejte na hydratačním séru a na hyaluronu, abyste dodali pokožce vodu. Přidejte na hutnosti hydratačního krému a dodejte pleti nějakou mastnotu, protože ji s retinoidem může ztrácet. Zkuste extra regenerační krém, jako je třeba Avéne Cicalfate.
Při používání retinoidů tak skvěle fungují hutnější a mastné krémy, oleje, vazelína a jiné silně okluzivní krémy, které brání povrchové ztrátě vody a zlepšují celkovou hydrataci pleti. Při používání retinoidů totiž můžete mít pocit napnuté a suché pleti, což dokážete eliminovat právě hutnějšími krémy. Je také dobré přidat na krémovitosti makeupu, pokud se malujete. Jo a rozhodně nezapomeňte s retinoidy používat i SPF50 (minimálně), přičemž možná vám budou vyhovovat i hutnější opalovací krémy.
Hlavně šetrně
Tak, jak můžete přidat na hutnosti a na mastnotě další péče o pleť, tak je stejně důležité, ne-li důležitější ubrat na dráždivosti ostatní péče. Kyseliny, peelingy, vitamin C… všichni to milujeme, alespoň tedy já to miluji, protože to funguje. Ale v kombinaci s retinoidem to může znamenat ještě větší podráždění, ještě více suchou pleť a ještě více naštvanou pleť.
Přitom já bych rozhodně nezavrhovala kombinaci kyselin a retinoidů, stejně tak ani kombinaci céčkového séra s l-ascorbic acid a retinoidů. Pokud si to může pleť dovolit, tak to znamená lepší účinnost a spokojenější výsledky. Pokud si to ale může pleť dovolit. No a pokud si to pleť dovolit nemůže, tak si budete muset vybrat nebo alespoň alternovat, jeden večer s retinoidem a druhý večer s AHA kyselinou. A nebo si kupte produkt, kde jsou obě aktivní látky už smíchané, možná to pro vás bude příjemnější, budete to lépe snášet, a pleti to tak bude vyhovovat.
Tipy pro začátek s retinoidy ve zkratce
- lepší začít pomalu, než přepálit začátek, slabá koncentrace, jednou týdně, méně dráždivá molekula,
- přidávejte postupně, nejdříve zkuste častější použití, pak můžete vybrat i silnější produkt,
- hydratujete, pokožka potřebuje vodu a také promastit, hutný krém bude vaším kámošem,
- vynechejte další dráždivé látky, jako jsou AHA a další kyseliny, vitamin C ve formě l-ascorbic acid, stejně tak i mechanické peelingy,
- nezapomeňte na SPF, nejen v létě, ale po celý rok, alespoň SPF30, raději SPF50 a více,
- na úplném začátku můžete retinoidový produkt používat jako masku, naneste sérum nebo krém na deset minut a poté smyjte,
- aplikace na mokrou či jen vlhkou kůži zvyšuje účinky i dráždivost, jako začátečník zásadně dávejte retinoidy jen na suchou pleť,
- před aplikací retinoidů si namažte pleť mastným krémem, pomůžete tak zmírnit účinnost a také dráždivost produktu,
- pro snížení koncentrace můžete retinoidový produkt rovnou smíchat se svým běžným hydratačním krémem,
- není žádná ostuda to s retinoidy na čas vzdát, když vám vedlejší účinky budou dávat zabrat, snižte koncentraci, frekvenci používání, vyberte si jiný produkt.
Jak nejlépe zkombinovat v péči o pleť retinoidy, AHA kyseliny a peptidy? A také o tom, co vám která ta látka nabídne a jaké jsou důvody pro její používání. Jak já kombinuji AHA kyseliny a retinoidy?
Jaký retinoidový produkt si vybrat
Nevyzkoušela jsem všechny retinoidové produkty. A nemám citlivou pleť, která by špatně snášela silné retinoidy. I tak se ale pokusím v následující kapitole shrnout jednotlivé typy produktů, které můžete s retinoidy vyzkoušet. A které bych případně doporučila pro citlivější typy pleti, než je ta moje. Přičemž produkty jsem seřadila podle mě od těch nejvíce dráždivých k těm nejméně.
Krémy na předpis s retinoid acid nebo s adapalene
Pokud jde o krémy na předpis, tak jsem pravidelně používala pouze Differine gel, který je možné už nějakou dobu koupit v USA bez předpisu, koupíte například přes iHerb. A také jsem si párkrát objednala krémy s kyselinou retinolovou (tretinoin) z Asie, během kovidu tato možnost ale skončila. U nás na předpis by mělo být možné koupit na předpis Acnatac a Aknemycin Plus, s těmito ale zkušenost nemám.
Každopádně tyto krémy na předpis jsou jedny z nejvíce dráždivých a i já jsem po nich bývala červená. Ano, měly by být i nejúčinnější, ale podle mě to s citlivou pleť není tak jednoduché. A dneska je na trhu tolik běžně dostupných alternativ, že se nevyplatí začínat hned s těmito nejsilnějšími krémy.
Retinoidová séra s koncentrací 2 % a více
Séra mají tekutější konzistenci speciálně přizpůsobenou tomu, aby prostupovala pokožkou a byla co nejúčinnější. Séra můžete najít různé, s různými molekulami, já mám asi nejraději Hydroxypinacolone Retinoate, kterou najdete například v séru od Ordinary (Granactive Retinoid 2% Solution), které ostatně patří moje nejspíše nejoblíbenější retinoidová séra všude a vždy.
V koupelně mám teď retinoidové sérum od Facetheory a musím říct, že i to se mi hodně líbí. Sice obsahuje jenom retinol, ale má v sobě i další účinné látky a podle mě funguje docela fajn.
Retinolová séra s nižší koncentrací
Slabší retinoidová séra moc nepoužívám. Moje pleť snáší retinoidy dobře, takže nepotřebuji hledat šetrnější a slabší varianty. A tak je ani nehledám, protože jsou také o dost slabší a já u sebe často nevidím rozdíl. Navíc si stejně myslím, že lepší než slabé sérum je dobře naformulovaný krém s retinoidem.
Retinoidové krémy
Velká výhoda většiny retinoidových krémů je to, že jsou formulované tak, aby zároveň dokázaly mírnit nepříznivé účinky áčka. Jsou výživnější, jsou pečující a jsou hydratační. A podle mě jsou také dost šetrnější a fungují lépe. Samozřejmě to neplatí pro všechny krémy, jsou i silnější a dráždivější, ale musím říct, že s krémy mám většinou dobrou zkušenost. I když nebývají nejúčinnější.
Z těch u nás běžně dostupných krémů jsem měla ráda například LRP Redermic, z těch silnějších jsem měla celkem ráda Drunk Elephant. Pokud máte opravdu citlivou pleť a retinolů se bojíte, tak doporučuji krémy kombinovat s běžným hydratačním krémem. K tomu jsou krémy taky skvělé, velmi dobře se navzájem míchají nebo se dobře mažou postupně.
Retinoidové oleje
Oleje s retinolem jsou podle mě taky velmi dobrá forma pro začátek s retinoidy. Mastná olejová báze se totiž postará o spoustu vedlejších účinků. Oleje také méně prostupují pletí, jsou tak méně dráždivé a opravdu vhodné i pro citlivější pleť. Navíc já musím říct, že u olejů účinky vidím. Sice jsou pomalejší, ale o to hezčí.
U olejů je ale opravdu velmi důležitý výběr. Podle mě jsou lepší a jemnější ty s přírodnějším složením. Jedním z nejlepších retinoidových olejů byl pro mě Luna od Sunday Riley a nebo pak olej od Sukin.
Masky s retinoidy
Pro opravdu šetrný začátek s retinoidy můžete vyzkoušet pleťovou masku. Tu nanesete a po pár minutách ji můžete smýt. Regulujete tak, jak dlouho necháte retinoidy působit a jak moc budou mít účinek na pleť. Toto ostatně můžete udělat s jakýmkoliv retinoidovým krémem nebo sérem: nanesete, necháte třeba deset minut působit a smyjete. Retinoidy jsou tak opravdu šetrné.
Bohužel tedy i velmi málo účinné. Já osobně nemám moc dobrou zkušenost s maskami a asi bych nedoporučila do nich moc investovat. Protože ten retinolový účinek se často neukáže. No a umýt si můžete i svůj běžný krém s retinoidy. Masku si tak kupte pouze, pokud vám nabídne i něco více, alespoň hydrataci a promaštění pleti. Většina retinoidových masek toto nabízí, rozhodně bych ale nedoporučila tyto masky kupovat jen kvůli retinoidům.
Tonika a essence s retinoidy
Z logiky věci by tonika a essence měly být svou účinností někde kolem pleťových sér. Mají totiž podobnou konzistenci, jen ještě tekutější, měly by dobře vstupovat do pleti a být potenciálně velmi dráždivé. Moje osobní zkušenosti s retinoidy v této formě ovšem říkají něco jiného. Toto jsou naprosto zbytečné produkty, a jak vlastně moc nedoporučuji masky s retinoidy, tak tonery bych doporučila ještě méně. I když tonery jinak propaguji vždy a všude, tak ty s retinoly za to prostě nestojí.
Nevím, proč to tak je, ale do toneru se většinou dostane nějaká slabá molekula (třeba retinyl palmitate) v nějaké totálně slabé koncentraci a ve výsledku to vůbec neretinoluje. Možná to tak nebude vždy a všude, ale z mých zkušeností bych raději tuto formu retinoidu ani nezkoušela.
Co si tedy koupit, když s retinoidy začínáte
Pro začátečníky bych doporučila prostě krém. Podle mě má nejlepší možnosti různých kombinací, můžete ho použít jako masku, můžete ho „ředit“ dalším krémem. Navíc krémy, ty běžně dostupné bez receptu, jsou většinou formulované tak, že nejen dají pleti retinoidy, ale také regenerují, vyživují, hydratují, promastí a celkově pomáhají předcházet nežádoucím účinkům.
Krémů vzniklo v posledních letech obrovské množství a přiznám se, že je nemám moc nazkoušené. Doporučila bych třeba LRP Redermic, který koupíte v každé lékárně a cenou se vejdete do tisícovky. A podle mě to je spíš začátečnický produkt. Pokud ale máte raději konzistence hutnější a mastnější, tak klidně sáhněte po retinoidovém oleji, výbornou zkušenost jsem měla s Lunou od Sunday Riley.
A co si koupit, když jste retinoidově pokročilý? No já jsem už roky největší fanoušek Granactive Retinoid od Ordinary. A tím bych to asi dneska už raději ukončila.
6 thoughts on “Jak začít používat retinoly”