I když jsem si dala menší příslib sama sobě, že článků o aktuální péči o pleť budu psát víc a častěji, tak teď jsem dohledala, že poslední článek na toto téma byl před čtvrt rokem v říjnu 2022. Tak je čas se tomu zase více pověnovat. Protože za tři měsíce se toho v koupelně obnoví docela hodně. A opravdu, když jsem se podívala, co jsem používala v říjnu, tak v mojí koupelně téměř nezůstala piksla na kameni.
Na úvod snad jen menší zhodnocení mojí aktuální péče. Mám pocit, že jsem přidala. Místo extra šetrných retinoidů jsem přitvrdila, v zimě jsem přidala AHA kyseliny, které rozhodně používám častěji. K tomu jsem přidala i kyselinu tranexamovou a také jsem olej vyměnila za balzám. A na to ještě vrstvím céčkový krém. S večerní péčí jsem celkem spokojená a přijde mi, že i vidím výsledky. Ráno pak momentálně svoji péči spíš nesnáším, je to vina jednoho produktu, co mi tak divně sedí na pleti a já pořád čekala, že se to třeba změní. Až jsem si zvykla a pořád mi to lepí a vadí mi to, ale už to snad brzy spotřebuji.
Takže dneska to bude zase delší, protože se o jednotlivých produktech trošku více rozepíšu, dokonce jsem se rozhodla, že články rozdělím na dva. Začnu tím, že si zrecenzujeme, jaké právě používám retinoidy, jak je používám a jaké jsou. Trošku tématicky, když už jsem retinoidy trošku nakousla před týdnem v článku: Jak začít používat retinoly.
No a za týden se pak podíváme na to, jak vypadá zbytek mojí péče, co všechno mám dneska v koupelně a jak moc mi to vyhovuje nebo naopak nevyhovuje.
Moje retinoidy a proč je používám
Následné recenze jsou hodně ovlivněné mým osobním postojem k retinoidům a také důvody, proč je používám. Jasně retinoidy jsou zlatý standard protivráskové kosmetiky a jako takové je i vnímám. Rozhodně si ale nemyslím, že měsíc s retinolovým krémem mi vymaže z obličeje deset let života. Vlastně ani moc nevěřím na to, že nějaká kosmetika dokáže vymazat vrásky. Ano kdyby to kosmetika zvládla, tak si toho koupím kotle a budu si to mazat denně. S tím jsem se ale zatím nesetkala, takže ničeho zatím kotle nekupuji.
Abych ale byla férová, tak samozřejmě, že dobré retinoidy proti vráskám pomůžou. Nedokáží je tedy vyhladit, ale dokáží je zjemnit tím, jak pleť vypnou. Také dokáží sjednotit pleť a rozjasnit ji, takže pokožka vypadá mladší a vrásky nejsou tolik vidět. Pravidelné používání retinoidů také zlepšuje celkovou hydrataci pleti, díky tomu jsou vrásky vyplněné. A také nesmíme zapomínat na to, že retinoidy zlepšují regeneraci a díky tomu pleť nejen mladší vypadá, ale také se tak vlastně chová. Taky fungují proti pupínkům. U mě má navíc používání retinoidů vliv i na přirozenou barvu pleti. A to nejen na pigmentové skvrny, ale také na celkový tón, retinoidy mě zbavují zašedlost pleti a také mi vrací přirozené zdravíčko, o které většinou přijdu, když jsem unavená a nedospalá. Což já jsem vlastně pořád.
Jo a taky nesmíme zapomínat na to, že retinoly podporují tvorbu kolagenu a elastinu. To je věc, kterou na vlastní oči nedokážu posoudit. Takže v tomto případě věřím studiím a doufám, že to prostě funguje. Vrásky to sice nezmizíkuje, ale pleť to napíná, zlepšuje její elasticitu a vyplňuje propadlá místa.
Podobnou práci navíc nedělají jenom retinoidy. Hodně podobný efekt na mě mají i modré peptidy od Niodu, podobně fungují i dobrá céčková séra s kyselinou askorbovou. V jistých ohledech se účinky retinoidů blíží třeba i silnější AHA. Takže úplně netvrdím, že retinoidy je to jediné, co pro hezčí a mladší pleť potřebujete. Na druhou stranu ale jsem zhruba dva roky retinoidy nepoužívala (těhotenství a kojení) a dost mi tedy chyběly. I když se modré peptidy snažily, stejně mi přišlo, že nějaká ta pevnost a také jasnější barva pleti se mi postupně vytratila. Ještěže mám retinoidy zpátky.
Každopádně proč tedy retinoidy ráda používám:
- proti pupínkům a akné,
- pro hladší pleť,
- pro rychlejší regeneraci,
- pro vypnutější pleť,
- pro rozjasnění a přirozenou barvu,
- proti pigmentovým skvrnám,
- pro lepší hydrataci
- a pro celkovou lepší kondici pleti
- a podporu tvorby kolagenu a elastinu.
Toto jsou tak zhruba požadavky, které mám na retinoidové produkty. Čekám hlavně regeneraci a lepší hezčí barvu pleti. A podle toho produktu posuzuji. Pokud dokáží i zjemnit vrásky, tak dobře mi tak, je to velmi dobrý vedlejší efekt, ale vlastně tak nějak nečekám, že se to stane. Kdežto tu regeneraci a rozjasnění čekám vždy. Na tomto základě tedy hodnotím retinoidové produkty, berete to tak při následných recenzích v potaz.
V koupelně a v jejím okolí mám momentálně 4 retinoidy. Ty jste mohli vidět v tomto týdnu na instagramu a tady a teď si o nich povíme něco blíž. Je nutno říct, že z těchto 4 produktů vlastně používám jen dva, ale k tomu se také dostaneme. A začnu hned tím momentálně nejoblíbenějším.
Facetheory Regenacalm Serum S1 Pro
- koupila jsem: facetheory
- cena: £24.99 (bývají slevy)
- retinoid: retinol,
- další aktiva: céčko, lactic acid, hyaluron, lékořice,
- konzistence: tekutější mléko, hutnější sérum,
- balení: s pumpičkou,
- účinky: regenerace, rozjasnění, hezčí tón pleti, vytahuje pupínky,
- dráždivost: spíše menší.
Moc jsem od tohoto retinoidového séra nečekala. Značku Facetheory jsem nakoupila v hojném množství někdy v létě a musím bohužel přiznat, že, co jsem koupila a zatím vyzkoušela, mě spíš zklamalo. Jasně, ta značka nestojí moc, takže asi není třeba čekat zázraky, ale pro mě jsou některé ty produkty při používání nepříjemné a rozhodně je znovu potřebovat nebudu. No asi nebudeme až tak předbíhat, ještě stále toho mám hodně na ozkoušení a možná jsem jen začala s tím horším?
Každopádně toto retinoidové sérum mám vlastně ráda. Já u něj totiž vidím výsledky. Opravdu mi regeneruje pleť, dodává mi do druhého dne takovou lehce zdravou barvu a zdravíčko. Jestli to funguje na vrásky, tak to zatím posuzovat nebudu, sérum nepoužívám ani měsíc. Rozhodně to ale u mě funguje na pupínky, dokonce mi přišlo, že mi to normálně čas od času (tedy zatím za ten měsíc třeba dvakrát) vytáhne hlubší pupínky z pleti. Ale mohla to být taky jen náhoda, že ano.
Každopádně sérum podporuje regeneraci, vyhlazuje pleť. Je spíš jemnější, já rozhodně u sebe nepozoruji žádné podráždění, je ale pravda, že sérum používám třeba jen každý druhý den. Co bych vyzdvihla je balení s pumpičkou. Člověk si to skoro neuvědomí, protože všude jsou jen lahvičky s pipetou, ale prostě pumpičky jsou praktické a chcete je u všeho.
Sérum obsahuje spíše šetrnější molekulu retinoidu a to retinol, což není úplně moje oblíbená molekula. Sérum má v sobě ale i spoustu dalších účinných látek, takže možná proto mi to tak hezky funguje. Je tam lékořice, céčko, lactic acid, hyaluron… je tam toho hodně a funguje to. Má to taky hodně příjemnou konzistenci a já bych toto sérum vlastně i doporučila.
Jak používám sérum Facetheory? Dávám ho každý druhý večer na navlhčenou pleť, hned po aplikaci prvního toneru. Moje pleť si to může dovolit a podráždění jsem si ještě žádného nevšimla. Navíc má sérum dost hydratační a tekutou texturu, takže s navlhčenou pletí si to docela dobře rozumí.
Medik8 Crystal Retinal 10
- koupila jsem: cultbeauty, koupíte i jinde a nejspíše i levněji,
- cena: €110.00,
- retinoid: retinal,
- další aktiva: céčko, hyaluron,
- konzistence: méně výživný krém, spíše lehčí,
- balení: s pumpičkou a vzduchotěsné,
- účinky: nic moc, možná menší regenerace, hydratace,
- dráždivost: téměř žádná.
Zatímco Facetheory je u mě v koupelně nově, tak Medik8 je docela staře a už je pomalu na konci. Než se dostanu k hodnocení, tak bych se chtěla zastavit u malého historického okénka. Pamatuji si, že zhruba před rokem jsem přestala kojit a hledala jsem, jaký nový retinoid bych si pořídila. Chtěla jsem něco silnějšího. Chtěla jsem si koupit znovu Ordinary (viz dále), ale taky jsem věděla, že tam nakoupím až během listopadové slevy. A tak jsem hledala, říkala jsem si, že do toho dám klidně i hodně peněz a Medik8 jsou hodně oblíbené.
Úplně si pamatuji, jak jsem to řešila, že kterou sílu si mám koupit, že jedničkou začínat určitě nechci, že to na mě bude slabé. Že možná i ta trojka na mě bude slabá. A tak jsem se rozhodovala mezi osmičkou a desítkou. Nakonec jsem si řekla, že risk je zisk a že půjdu rovnou do nejsilnější formy a nějak to prostě dopadne. Teď se tomu musím až smát, že jsem měla nějaké obavy. Tohle totiž nedělá nic. Já nevidím účinky a rozhodně mě to ani kapičku nepodráždilo. Kdyby se to prodávalo ve dvacítce, klidně bych do ní šla, protože toto nic nedělá.
Dobře nebudu až tak zlá. Ten krém totiž, když ho vezmeme jako krém, tak vůbec není špatný. Lehce namaže, podle mě by to mohlo dobře fungovat i na suchou pleť, opravdu je na pleti příjemný. Navíc balení je prostě skvělé. Vzduchotěsné, světlotěsné, s pumpičkou, věřím tomu, že z toho vymáčknu i poslední kapku.
Pokud jde o molekulu, tak v krému je retinal, což by měla být o kousek účinnější molekula než retinol. Je tam i céčko, nějaké ty různé extrakty a tak, rozhodně není složení nějak ošizené a vlastně je dost sympatické. Papírově by to na mě mělo fungovat a měla jsem hodně velká očekávání. O to zklamanější jsem byla, když se nic nestalo.
Jak retinalový krém Medik8 používám? Krém dávám zhruba každý druhý večer na vlhkou pleť, po první esenci, retinolovém séru a peptidovém séru. Na to ještě mažu hutnější pleťový balzám, v poslední době i spací masku/krém od REN.
Differin Adapalene 0,1% gel
- koupila jsem: iHerb,
- cena: $24.57 (dá se chytnout % slevy),
- retinoid: adapalene,
- další aktiva: nic,
- konzistence: lehký mléčný gel,
- balení: obyčejná tuba, neprůhledná,
- účinky: proti pupínkům, regeneruje, rozjasňuje, zlepšuje barvu pleti,
- dráždivost: spíše vyšší, vysušuje.
Zatímco dva předchozí retinoidy používám, tak tento sice máme v koupelně, ale není úplně můj. I když jsem kdysi několik tub spotřebovala, tak dnes ho už kupuji spíše pro své pubertální dcery. Adapalene, to je aktivní molekula retinoidu v Differinu, je totiž určený především na aknózní pleť. A na akné jako takový opravdu funguje, jsou na to i mraky studií, jen nejsou moc prokázané účinky i na vrásky. Což vlastně můžu i potvrdit, úplný zázrak na vrásky to není. Ale na regeneraci, proti pupínkům a jiným neplechám a tak podobně to opravdu funguje skvěle.
Differin je docela malá tubička, obsahem to má jen 15 g. Konzistencí je to mléčný gel, trošku krémový, ale stále gel, nanáší se bez problémů a nedělá vůbec s ničím neplechu. Vlastně se téměř okamžitě vsakuje a je to, jak kdybyste se ani nenamazali. Podle mě a mojí pleti to není ani extra dráždivé, při začátku používání jsem tedy mívala suchou pleť. Dcera si na to taky stěžovala, že ji pne pleť a je suchá. Stačilo ale přidat mastnější mazání, v mém případě i hydrataci, a vše se zase srovnalo. Dokonce mi přijde, že pleť se s tím po nějaké době používání srovnala sama od sebe.
V Differinu je jako aktivní molekula retinoidu adapalene. Tato bývala ještě v nedávné době na předpis, ale před pár lety byla zařazena do volně prodejné kosmetiky v rámci USA. U nás tato molekula není vůbec dostupná a neprodává se. Ale v USA Differin běžně koupíte, já ho kupuji na iHerbu.
Pokud jde o účinky, tak já Differin používala nejdříve primárně proti akné a pupínkům. Když už toho ale nebylo až tak potřeba, tak jsem ho dále používala a doufala i v nějaké protivráskové účinky. Ty tedy adalapenu nejsou moc připisovány, ale znáte to, lepší nějaký retinoid než žádný retinoid. Navíc jsem měla opravdu ráda regenerační účinky a tu zjemněnou pleť, které Differin dělá.
Jak Differin používat? Differin jsem dávala večer na čistou a tonizovanou pleť. Přičemž jsem ho nedávala na vyloženě mokrou pleť tak, jak dávám nyní Facetheory. Spíš jen lehce vlhkou pleť, po tonizaci pleti jsem většinou chvilku počkala. Také jsem se snažila ho příliš nekombinovat s céčkem. S AHA a BHA kyselinami mi nevadil, ty jsou dále používala. Nejdříve tedy BHA, pak AHA, pak hydratační toner, pak Differin a nakonec olej nebo mastnější krém. Během problematické pleti jsem gel používala opravdu každý den, později pak už jen každý druhý večer.
The Ordinary Granactive Retinoid 2% Emulsion
- koupila jsem: deciem,
- cena: €12.50 (dá se chytnout % slevy),
- retinoid: hydroxypinacolone retinoate, retinol,
- další aktiva: nic,
- konzistence: lehký mléčný spíše hutnější sérum,
- balení: neprůhledná lahvička s kapátkem,
- účinky: proti pupínkům, regeneruje, rozjasňuje, zlepšuje barvu pleti,
- dráždivost: je hodně dráždivé, vysušuje, peelinguje.
Ordinary Advanced Retinoid patří mezi moje nejoblíbenější retinoidy. Takže není divu, že teď, když jsem se k retinoidům zase plně vrátila, tak jsem nasyslila domů i tyto lahvičky a koupila si rovnou dvě. To sérum je naprosto úžasné. Na vrásky funguje sice dost pomalu, ale na mně má naprosto skvělé regenerační účinky. A navíc funguje i proti pupínkům. Fakt jsem nemívala s ničím jiným hezčí pleť v době, kdy jsem měla problematickou pleť. Ordinary retinoid zabraňoval vzniku novým pupínkům, pomáhal vylupovat ty staré, navíc podporoval regeneraci, takže fungoval na hojení starých pupínků a také na rozjasnění starých skvrny po pupínkách.
Je pravda, že je to docela silná záležitost. A i moje silná hroší kůže po tomto retinoidu zčervenala, byla suchá, začala se loupat a vypadalo to všelijak. Dokonce to trošku i bolelo. Co mi pomohlo? Pleť se postupně normalizovala sama, trvalo to asi měsíc až dva, než se vrátila do normálu. V mém případě bylo dobré, že jsem vlastně hned viděla pozitivní účinky. Opravdu už snad od prvního dne používání jsem viděla regenerovanější a sjednocenější pleť. Takže i když byla pleť podrážděná, tak jsem se Ordinary nechtěla vzdát. Vynechala jsem AHA kyseliny, vynechala jsem céčka, mazala se mastným krémem (Cicalfate od Avéne), mazala jsem se oleji a ráno jsem se mazala důkladně opalovacím krémem.
A ono to pomohlo, za dva měsíce mi zůstaly jen ty pozitivní účinky, červená a podrážděná pleť zmizela. Dokonce mi přišlo, že se postupně zjemnily i slabší vrásky. Taky je pravda, že sérum jsem měla už několikrát a nikdy jsem na něj už neměla tak podrážděnou reakci jako poprvé. Různě jsem ho během posledních let střídala s různými dalšími retinoidy, ale vždycky jsem se vrátila k Ordinary. Stejně jako se k němu vrátím i teď.
Sérum jsem zatím nastěhovala před koupelnu na poličku. Přece jenom mám pocit, že Facetheory retinol mi funguje opravdu hezky, tak to chci více prozkoumat, než se vrátím k Ordinary. A rozhodně u něj pak vydržím alespoň dvě lahvičky, abych si jeho účinky pořádně užila.
Jak Ordinary retinoid používám? Dávám na suchou pleť, v době podráždění a zvykání pleti jsem vynechávala všechny kyseliny, postupně jsem ale přidala BHA toner. Na to pak hydratační toner, stejně jako s Differinem nedávám Ordinary sérum hned na mokrou pleť, spíš jen na mírně navlhčenou. Dále už pak kombinuji jen s pleťovým olejem, hyaluronem a mastnějším krémem.
Differin Adapalene Gel 0.1 %
Avène Cicalfate
Medik8 Crystal Retinal 10
The Ordinary Granactive Retinoid 2%
Jak používá retinoidy pleť, která si už dávno zvykla?
Před týdnem jsem článek věnovala spíše retinoidovým začátečníkům. Také citlivější a sušší pleti, které můžou být vedlejšími účinky retinoidů zaskočeny. Moje pleť ale taková není. Je odolná, zvládne velké nánosy různých kyselin a aktivních látek, včetně retinoidů. Pokud máte takovou pleť, tak asi víte, že nad kombinací produktů nemusíte až tak moc přemýšlet. Ale taky víte, že čas od času něco podráždí i takovou pleť a že to pak bývá velké překvapení. Takže co s tím a jak kombinuji?
Následující seznam berte spíše jako inspiraci, co všechno může pleť snést a být s tím zadobře. Rozhodně to není návod, jak si poškodit pleť rychle a spolehlivě. Protože ano, i já si uvědomuji, že toho může být moc a každý den to takto nepraktikuji.
- V současné době nanáším retinoidové produkty zásadně na navlhčenou pleť. Jen reguluji, jak moc navlhčím, u silnějších produktů nechávám vlhký obličej i trošku uschnout.
- Nebojím se na sebe navrstvit dva retinoidové produkty. Ostatně zrovna teď mám v koupelně Facetheory a Medik8 a oba na sebe mažu v jedné rutině. Pravděpodobně je důvodem především fakt, že Medik8 nic nedělá.
- Čas od času zkombinuji retinoidy s AHA kyselinami. Je pravda, že mám jen slabší tonikum, to s retinoidovým sérem zkombinuji bez problémů. Pak mám silnější krém a ten už raději používám samostatně bez retinoidů.
- BHA si dávám vždy. Nezáleží na tom, jestli retinoidy mám nebo ne, BHA prostě pro mě musí být.
- Kdysi jsem kombinovala retinoidy i s céčkem. Kombinace Granactive Retinoid a Vitamin C Suspension od Ordinary byla neskutečné dělo, takovou regeneraci a rozjasnění hned tak neuvidíte. Dneska už to ale rozděluji, céčko dávám ráno, retinoidy večer.
- Proti akné jsem občas používala retinoidy i dvakrát denně a opravdu to fungovalo. Je ale pravda, že i na mě to bývalo hodně.
- Takže co dělám, když je to hodně? A když zčervenám a zeschnu? Přidám mastné mazání, olej + balzám + krém večer. Ráno pak krém a taky nějaký výživnější SPF.
- Ostatně SPF používám každý den. Opravdu KAŽDÝ, i teď v zimě. A zásadně jen SPF50 a více.
- Nevynechávám hydrataci, s méně hydratovanou pletí jsem totiž náchylnější k vysušení a podráždění. Přitom nejsem úplně fanoušek základních hydratačních krémů. No ale silnější retinoidy mě naučily.
Tímto bych asi téma retinoidů pro citlivou i necitlivou pleť zatím ukončila. I když něco málo bych ještě měla na srdci a na konečcích prstů. Tak uvidíme, kdy to uvidíme.
Adapalen je u nás dostupný taky, jen je na předpis – Differine, Belakne nebo Epiduo, to je v kombinaci s benzoylperoxidem. Aktuálně dokonce žádný výpadek.
nevěděla jsem. děkuji za doplnění.
Trb, napíšeš někdy nějaké tipy na blogy, které sleduješ? Jak jsi začala dávat méně článků (bože ale pořád je to naprosto skvělý), mám absťák.. Nevim, zda je v ČR někdo, kdo by nebyl placený a nepsal jen vychvalující články o ničem….
ahoj, se musím přiznat, že toho moc nečtu, podle mě už ani není moc co číst. takže bohužel moc tipů nemám.
Respekt..uzasne clsnky, dekuji
děkuji.